18. Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY i JA, a w ramach niego Mały Festiwal również w Darłowie
Informujemy, że w dniach 7-11 września 2021 odbywać się będzie 18. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Do tego ważnego i ambitnego projektu filmowego przyłączyło się także Darłowo i uczyniło to po raz drugi. Ranga i tematyka tego wydarzenia jest tak duża, że festiwal grany będzie w 16 dużych kinach oraz 37 mniejszych, gdzie otrzymał nazwę Mały Festiwal – i taki będzie właśnie prezentowany w Darłowie.
W ramach Małego Festiwalu w Darłowie zobaczymy 7 tytułów, w tym dokumenty i filmy fabularne. Dodatkowo Miasto Darłowo dokłada swoją małą cegiełkę i urozmaica Mały Festiwal o następujące tytuły: Chce się Żyć, Ikar – Legenda Mietka Kosza i film pt. Ze wszystkich sił. Wszystkie one zostaną pokazane w dniach 8-10 września 2021 w naszym, darłowskim kinie Bajka.
A co o samym festiwalu mówi jego dyrektor programowy – Dariusz Pawlikowski?
– W tegorocznej edycji przeważają obrazy dotyczące chorób wieku dojrzałego: Parkinsona i Alzheimera, czy szerzej – demencji. Coraz częściej filmowcy rejestrują również historię osób i zdarzeń związanych ze spektrum autyzmu – powiedział dyrektor programowy festiwalu Dariusz Pawlikowski. –Filmy opowiadają o naszej codzienności, o radościach, o smutkach i o tym, jak sobie radzimy ze złymi diagnozami. Podejmują także temat rodzin i tego, jak zmienia się ich życie w momencie usłyszenia takiej diagnozy u bliskiej osoby – dodał.
Dużo dodawać chyba nie trzeba… temat bliski? Temat możliwy? … jedno pewne – życiowy.
Na to wydarzenie w Darłowie – Zaprasza Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda.
Spotkajmy się w kinie… Bajka
Filmy Małego Festiwalu:
Repertuar filmowy:
1. Moje piękne miasto (My Beautiful City), reż. Elham Aghlari, Iran 2019, 29 min. (D)
Hamed Paak to upośledzony w stopniu lekkim trzydziestosiedmioletni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.
2. Na Górze Tyrryry (On the Top Tyrryry), reż Renata Kijowska, Polska 2019, 60 min. (D)
Bez litości! – chłopaki jej nie cierpią. Na Górze, jak sami mówią, to „półnormalny” zespół, bo połowę składu społeczeństwo uważa za niepełnosprawną. Adam, Robert i Kris mają gdzieś swoje dolegliwości, bardziej zajmują ich zwykłe problemy: alkoholizm, kłopoty rodzinne czy bezrobocie. To żadne przeszkody, by zagrać na największym festiwalu rockowym w tej części
Europy. Czy im się uda? Czy występ coś w ich życiu zmieni?
3. Uścisków twoich mi potrzeba (I Need the Handshakes), reż. Andrej Kuciła, Polska 2020, 18 min. (D)
Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”.
4. Niewinność (Innocence), reż. Ben Reid, Wielka Brytania 2019, 19 min. (F)
Pracownik domu opieki ginie, spadając z wysokości. Wydaje się, że to okropny wypadek. Kiedy detektyw przesłuchuje młodego mężczyznę z zespołem Downa, który jest świadkiem wydarzenia, odkrywa, że zbrodnia jest bardziej szokująca, niż ktokolwiek sobie wyobraża.
5. Zobaczyć niepodległość (To See Independence), reż. Piotr Jasiński, Polska 2020, 10 min. (D)
Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo-patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas – choć widzi – często
nie dostrzega.
6. Żyłam z tobą (I lived a Life with You), reż. Elena Martinez Santos, Hiszpania 2019, 15 min. (F)
Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hematologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytuacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na długo.
7. Co zdarzy się jutro (What Happens Tomorrow), reż. Anastasia Shtandke, Rosja 2020, 13 min. (D)
Leisan przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?
Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas… i są chyba najbardziej prawdziwe i autentyczne. Piękne…
Kultura dostępna.
Zapraszamy – bądźcie, poznajcie temat, obcujcie…
Bierność i brak zrozumienia – to czasami największa krzywda jaką można wyrządzić.