50. rocznica podniesienia bandery na Okręcie Polskiej Marynarki Wojennej ORP Darłowo
Wystawa elementów wyposażenia ORP Darłowo, prezentacje o okrętach rakietowych klasy „205”, spotkanie z byłymi dowódcami a także wizyta w Galerii Morskiej przy tablicy upamiętniającej okręt. To wydarzenia, które towarzyszyć będą przypadającej 20 stycznia b.r. 50-tej rocznicy od momentu podniesienia bandery na okręcie Polskiej Marynarki Wojennej ORP Darłowo.
Na okręcie rakietowym ORP Darłowo banderę podniesiono 20 stycznia 1972 roku. Byli przy tym wówczas: dowódcy Marynarki Wojennej i przedstawiciele darłowskich władz: przewodniczący MRN Netkowski i sekretarz Marian Strzęciwilk. Pierwszym jego dowódcą był kpt. Mar. Henryk Grunert. Jednostka o długości 38,5 m i szerokości 7,6 m była jednostką przeznaczoną dla 30 osobowej załogi Okręt noszący na burcie numer 430 zawsze miał widoczny z daleka herb Darłowa. Okręt był budowany w radzieckiej stoczni okrętowej. Wyposażony był w cztery wyrzutnie rakiet przeciw – okrętowych, jedną przeciwlotniczą oraz działo kalibru 30 mm. W trakcie swojej służby przepłynął ponad 50 tysięcy mil morskich. W morzu spędził ponad 55 tys. godzin. Na pokładzie okrętu wyszkoliło się ok. 2.000 marynarzy. Okręt często odwiedzał nasz port, a jego dowództwo i załoga były serdecznie goszczone przez władze miasta i ludzi morza. Jego dowództwo na czele z por. mar. mgr inż. Robertem Kościelniakiem, dowódcą okrętu zostało honorowymi członkami Towarzystwa przyjaciół Ziemi Darłowskiej.
7 lutego 2003 r. opuszczono banderę na okręcie rakietowym ORP Darłowo. Dowództwo Marynarki wojennej wycofało ze służby okręt, który przez 31 lat sławił imię naszego miasta na morzach i oceanach świata. Ostatnio pływał on w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych w Gdyni.
Zgodnie z ceremoniałem bandera okrętu trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej, a okręt do Agencji Mienia Wojskowego.
Zapraszamy 20 stycznia 2022, godz. 11:30, Zamek w Darłowie / godz. 13:00 – Galeria Morska w Darłowie.