Mężczyźni oglądają historyczne zdjęcia na wystawie zewnętrznej
#75latPolskiegoDarłowa – otwarcie wystawy
7 marca to ważna data w historii powojennego Darłowa. Tego dnia 1945 roku do miasta wkroczyły wojska sowieckie. Praktycznie Armia Czerwona z udziałem Wojska Polskiego zdobyła miasto prawie bez walki. Dla jednych takich jak, przymusowi robotnicy i jeńcy wojenni trzymani w obozie w Darłówku (a było ich tam ponad dwa tysiące) było to bez wątpienia wyzwolenie. Dla innych wygnanych z Polskich Kresów było rozpoczęciem nowego etapu życia na Pomorzu odebranym III Rzeszy i przydzielonym Polsce przez Wielkie Mocarstwa. Dla większości był to początek okresu okupacji Ziemi Darłowskiej i całego kraju przez Związek Sowiecki. Taki był skutek rozpętania przez Niemców II wojny światowej. Przed wkroczeniem od strony Bukowa Morskiego Armii Czerwonej Niemcy uciekli z Darłowa, głównie drogą morską. Pozostała ich jedynie garstka, która nie zdążyła się ewakuować.
Faktem jest, że od 7 marca 1945 r. Ziemia Darłowska i jej mieszkańcy podlegali pod komendanturę sowiecką. Podobnie jak gdzie indziej Sowieci wywozili stąd maszyny, urządzenia, meble, broń i żywność. Pisze o tym robotnik przymusowy i następnie pierwszy burmistrz Darłowa Stanisław Dulewicz w swoich pamiętnikach.
O tych trudnych pionierskich czasach przypominają nam pierwsi osadnicy na Ziemi Darłowskiej, skupieni w Klubie Pionierów, którzy w dniu dzisiejszym obchodzą swoje święto. To im poświęcona jest ta wystawa. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali mieszkańcy Darłowa, seniorzy i potomkowie tych, którzy przybyli na te ziemie zaraz po wojnie. Fotografie pochodzą ze zbiorów Jana Skórskiego, jednego z pierwszych mieszkańców powojennego Darłowa, oraz z kolekcji Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Wystawę opracowało i wydało Miasto Darłowo / Biuro Promocji Miasta w składzie: Artur Wejnerowski i Daniel Frącz.