img 4671
Współpraca Darłowa z Brake nabiera rozpędu
Wymiany uczniowskie, wspólne projekty kulturalne, czy kooperacja firm działających w branży turystycznej – to tylko niektóre z działań, które będą podejmowane w najbliższym czasie między miastami partnerskimi Darłowo i niemieckim Brake.
W dniach 15-18 maja 2024 roku oficjalna delegacja z Darłowa odwiedziła swoje partnerskie miasto Brake (Unterweser) w Niemczech. Głównym celem wizyty było ustalenie harmonogramu wspólnych działań na najbliższe miesiące, tak, by jak najlepiej dzielić się wzajemnymi doświadczeniami w zarządzaniu miastem. W skład darłowskiej delegacji weszli: Rafał Nagórski – zastępca burmistrza Darłowa, Artur Wejnerowski – kierownik Biura Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej, Agnieszka Graczyk – kierownik referatu Gospodarki Odpadami, Anna Tyrańska – kierownik Biura Rady Miejskiej, Barbara Kaczyńska – zastępca kierownika referatu oświaty i spraw społecznych, Agnieszka Schlegel-Chmielnicka – nauczyciel języka niemieckiego, hiszpańskiego oraz tłumacz z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Za logistykę odpowiadał Robert Wójcik.
Podczas pierwszego oficjalnego spotkania w tamtejszym ratuszu, omówiono aktualny stan współpracy między miastami na rok 2024. Dyskutowano na temat udziału w wydarzeniach takich jak Lauftreff Brake 2024 (impreza biegowa na dystansach 5-10 km oraz biegach dziecięcych) oraz wymianie doświadczeń między przedszkolami i w dziedzinie sportu. Następnie delegaci odwiedzili miejscowe gimnazjum, gdzie zrelacjonowano dotychczasową współpracę w zakresie wymiany młodzieży i kadry nauczycielskiej. W planie dnia znalazła się również wizyta w zakładzie gospodarki odpadami GIB.
Kluczowe tematy rozmów
17 maja delegacja kontynuowała spotkania w ratuszu, skupiając się na dwóch głównych tematach: zrównoważonym rozwoju oraz przyszłości Europy.
W ramach rozmów o zrównoważonym rozwoju poruszono kwestie związane z ochroną klimatu i mobilnością. Strona niemiecka podkreśliła znaczenie współpracy międzynarodowej i „transferu wiedzy”. Omówiono “Eltviller Erklärung” – dokument stworzony przez niemieckie miasta: Brake, Eltville am Rhein i Zwiesel, który ma na celu podniesienie świadomości na temat wyzwań związanych z rozwojem zrównoważonym oraz konieczności wsparcia ze strony rządu federalnego i landów. Deklaracja podkreśla potrzebę lepszego finansowania i zasobów dla mniejszych gmin, uproszczenia programów dotacyjnych oraz wzmocnienia działań na rzecz ochrony klimatu.
Kinga Grzelakowska – odpowiedzialna w darłowskim ratuszu za referat Gospodarki Geodezji i planowania – skupiła się na porównaniu problemów związanych z zagospodarowaniem terenów pod względem zabudowy oraz ochroną terenów biologicznie czynnych. Dyskutowano również o ochronie gruntów w kontekście gospodarowania wodami, energii, elektrowni wiatrowych oraz innych źródeł odnawialnych.
Przyszłość Europy
Delegaci z Darłowa zostali zaproszeni również do poparcia “Erklärung zur Europawahl 2024”, dokumentu promującego aktywne uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 9 czerwca 2024 roku. Dokument ten podkreśla znaczenie demokracji, praworządności oraz godności ludzkiej, a także promuje ideę jedności europejskiej. Autorzy deklaracji – burmistrzowie miast Brake, Eltville am Rhein oraz Zwiesel – zachęcają do głosowania, podkreślając, że udział w wyborach to wyraz wsparcia dla wspólnej europejskiej przyszłości. W imieniu burmistrza miasta Darłowo – Arkadiusza Klimowicza deklarację podpisał jego zastępca Rafał Nagórski. To symboliczne zobowiązanie potwierdziło zaangażowanie Darłowa w promowanie idei jedności europejskiej i wspólnego działania na rzecz przyszłości Europy.
Współpraca w zakresie edukacji i kultury
Podczas wizyty, przy udziale Barbary Kaczyńskiej i Anji Boning (Brake) omówiono również system przedszkolny w obu miastach. W 17-tysięcznym Brake funkcjonuje 10 przedszkoli, z czego 4 są miejskie, podczas gdy w Darłowie jest jedno publiczne przedszkole i sześć niepublicznych.
Poruszono także temat wymiany młodzieży, co ma na celu zacieśnienie więzi między młodymi mieszkańcami obu miast oraz promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy na przyszłość.
Delegaci spotkali się również z Uwe Poglawem, przedstawicielem stowarzyszenia fotografów, oraz Norbertem Ostendorym, dyrektorem tamtejszego Ośrodka Kultury, odpowiedzialnym m.in. za kino. Rozmawiano o współpracy kulturalnej, w tym o wymianie doświadczeń i tworzeniu wspólnych projektów fotograficznych oraz organizacji wspólnych wystaw. Już teraz możemy zdradzić, że planowane jest stworzenie wspólnego informatora turystycznego w obu językach oraz szeroko zakrojona współpraca w zakresie promocji w internecie i mediach społecznościowych.
Wnioski i przyszłe działania
Podczas wizyty delegacja z Darłowa miała również okazję zobaczyć inne projekty realizowane w Brake, takie jak budowa nowej szkoły podstawowej oraz przedszkola Golzwarden. Omówiono możliwości dalszej współpracy, w tym wymianę pracowników i stażystów w sektorze turystyki oraz organizację wspólnych wydarzeń.