Budżet Obywatelski

Królewskie Miasto Darłowo

INTERAKTYWNA KARTA DO GŁOSOWANIA
dla mieszkańców miasta Darłowa na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok w Darłowie

Szanowni Państwo,

Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego podjęła decyzję, że z jednego adresu IP system głosowania będzie przyjmował maksymalnie 5 ważnych głosów.

 

Przypominamy, że swoje głosy na wybrane projekty można oddawać w autoryzowanych miejscach: Terminal Odpraw Pasażerskich i Urząd Miejski".

 

Głosowanie trwa do 30 września 2017 roku.

 


 

Aby prawidłowo oddać głos należy wybrać dokładnie 3 projekty z poniższej listy poprzez postawienie znaku "✓" lub "x" w odpowiednim polu w kolumnie WYBÓR, wpisać swoje imię, nazwisko i PESEL.

 

Zasady głosowania:

 

Głos uznaje się za nieważny, jeśli zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:

 

Imię i nazwisko osoby głosującej

PESEL osoby głosującej

Kod
projektu
Tytuł projektu Lokalizacja Orientacyjny
koszt
Wybór
OSS.3020.7.2017Białe Soboty - badania lekarzy specjalistówTeren Miasta Darłowo40 000,00 zł
"Białe soboty" - to program dla mieszkańców Darłowa pozwalający zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów: endokrynologa, diabetologa, alergologa, kardiologa, urologa. Ma on umożliwić mieszkańcom uzyskanie porady specjalisty bez skierowania oraz długiego oczekiwania. "Biała sobota" byłaby raz w miesiącu przez cały 2018 rok, w każdą z tych sobót dyżurowali by lekarze specjaliści. Każdy lekarz specjalista dyżurował by dwa razy w ciągu roku. Pacjenci zapisywaliby się na listę dostępną w Urzędzie Miejskim. Korzyści związane z realizacją projektu: zwiększenie dostępności lekarzy specjalistów i polepszenie stanu zdrowia mieszkańców.
OSS.3020.8.2017Galeria Morska - ponownie w DarłowieFalochron Wschodni w Darłówku Wschodnim 31 908,33 zł
Celem realizacji projektu jest stworzenie Galerii Morskiej, która upamiętniłaby zasłużonych ludzi morza oraz instytucji o charakterze morskim, które poniosły szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej w naszym regionie. Oprócz napisu "Galeria Morska" na wschodni falochronie zawisną granitowe tablice.
OSS.3020.9.2017Różana aleja spacerowaUl. Wojska Polskiego lub Park Miejski przy ul. O.D. Tynieckiego40 000,00 zł
Celem projektu jest stworzenie bindażu - krytego chodnika zamkniętego półkolistą kratownicą, podtrzymującą pnącza lub gałęzie drzew. Projekt zakłada utworzenie miejsca pobytu i spacerów w niezwykle pięknym otoczeniu – niczym w ogrodzie różanym. W świecie koloru i zapachu, wśród kwiatów, które powstałoby przy placu J. Piłsudskiego lub w parku miejskim przy ul. O. D. Tynieckiego, w sąsiedztwie zabytkowej bramy.
OSS.3020.10.2017Literacki Szlak Turystyczny - śladami bohaterów TyrmandaKilka lokalizacji: przed dworcem PKP, na ul. Bogusława X, na ul. Powstańców Warszawskich, na ul. Zamkowej, na cmentarzu przy Kościele św. Gertrudy, na bulwarze przy rzece, przed mostem (dawniej: most zwodzony)40 000,00 zł
Projekt ma na celu stworzenie literackiego szlaku turystycznego, stanowiącego oznakowanie przez umiejscowienie w różnych punktach Darłowa elementów małej architektury z obrazami z filmu "Naprawdę wczoraj". Zdjęcia z filmu pokażą mieszkańcom i turystom czar dawnego Darłowa oraz przypomną losy bohaterów, których ścieżki życia przywiodły do naszego miasta. Zdjęcia będą w odpowiedniej oprawie z tekstem, na metalowym lub kamiennym słupku.
OSS.3020.11.2017Ławeczka Leopolda Tyrmanda - legendy polskiej LiteraturyPrzy ul. Krótkiej lub ul. Powstańców Warszawskich, obok mostu bądź przy ul. Morskiej 56, przed Kinem Bajka40 000,00 zł
Projekt zakłada budowę ławki-rzeźby upamiętniającej osobę i twórczość autora książki "Siedem dalekich rejsów" i filmu "Naprawdę wczoraj" Leopolda Tyrmanda. Ławeczka z Tyrmandem – rzeźba pisarza siedzącego na ławce umieszczona zostałaby  przy ul. Krótkiej, Powstańców Warszawskich lub przed Kinem Bajka. Obok znajdowałaby się tabliczka informacyjna o autorze książki i filmu. Pomniki –ławeczki to ciekawe rzeźby w przestrzeni miejskiej pamięci. Mają wymiar artystyczny i społeczny. Odsłonięcie pomnika – ławki może stać się wielkim wydarzeniem kulturalnym miarę krajową.
OSS.3020.12.2017Wiaty, zadaszenia nad Ławeczkami na al. Jana Pawła IIProjekt ma powstać nad czterema ławeczkami zlokalizowanymi wzdłuż Al. Jana Pawła II39 956,55 zł
Projekt zakłada zabudowanie ławeczek miejskich wiatami, osłaniającymi przed wiatrem, deszczem, częściowo przed słońcem. Wiaty ochronne będą przydatne w przypadku potrzeby odpoczynku na trasie rowerowej lub przeczekania niekorzystnych warunków pogodowych. Wiaty miałby powstać nad czterema ławeczkami zlokalizowanymi wzdłuż Al. Jana Pawła II.
OSS.3020.14.2017Zakup defibrylatorówKilka lokalizacji: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miejski, Terminal Pasażerski, Zarząd Portu, Biblioteka Miejska w Darłówku, Zespół Szkół (Liceum) w Darłowie, Darłowskie Centrum Wolontariatu39 928,00 zł
Projekt zakłada zakup 7 w pełni automatycznych defibrylatorów, rozlokowanych w różnych punktach miasta. Do obsługi urządzeń nie jest potrzebne przeszkolenie, obsługa odbywa się według komunikatów wydawanych prze urządzenie. Defibrylatory będą umieszczone w budynkach, w których z reguły w godzinach 7.00-22.00 przebywają pracownicy (urzędnicy, obsługa), zawieszone w specjalnych szafkach metalowych w łatwo i ogólnodostępnych miejscach. Punkty rozlokowane w miejscach zapewniających bezpieczeństwo przed kradzieżą i dewastacją urządzeń, w okolicach dużych skupisk ludzi oraz skracających dystans z różnych części miasta do najbliższego defibrylatora.
OSS.3020.15.2017Beach Soccer Arena DarłowoUl. Sportowa, Stadion Miejski40 000,00 zł
Celem projektu jest budowa boiska wielofunkcyjnego do piłki nożnej i siatkowej plażowej. Boisko w całości ma wymiary 30x 40 m. Jest to projekt innowacyjny, gdyż na terenie byłego województwa koszalińskiego byłby to pierwszy stacjonarny tego typu stadion, a w całym kraju jest ich niewiele. Stacjonarne boisko do Beach Soccera byłoby znakomitym uzupełnieniem strukturalnym naszego kompleksu boisk przy ul. Sportowej. Darłowo jest nadmorskim kurortem i takie boisko znacznie rozszerza wachlarz możliwości organizowania imprez sportowych i zdrowotnego rozwoju młodych sportowców.
OSS.3020.16.2017Oaza zieleni i rekreacji przy DworcuUl. Wyspiańskiego40 000,00 zł
Głównym celem realizacji projektu jest zagospodarowanie terenu zielonego przy dworcu poprzez stworzenie oazy zieleni i mini placu zabaw dla dzieci. Zagospodarowanie terenu zielonego i stworzenie bazy roślinności rekreacji będzie odbywać się poprzez: wykonanie nasadzeń, przystosowanie obszaru dla potrzeb mieszkańców przez utwardzenie ścieżek, montaż małej architektury tj. ławki, przystosowanie obszaru dla potrzeb dzieci poprzez montaż urządzeń zabawowych.
OSS.3020.17.2017Trybuny mobilneUl. Sportowa, Stadion Miejski39 911,04 zł
Projekt zakłada zakup trybun mobilnych krzesełkowych trzyrzędowych na 156 miejsc. W Darłowie odbywa się wiele imprez sportowych. Trybuny stacjonarne mogą stanąć na stadionie miejskim ale również w każdej chwili mogą być wykorzystane podczas imprez organizowanych przez Miasto w innym miejscu. Trybuny mobilne segmentowe stanowią znakomite uzupełnienie już istniejących boisk, a także pozwalają na rozszerzenie możliwości oglądania imprez sportowo- kulturalnych dla większej liczby widzów. Są łatwe w montażu, mają certyfikat bezpieczeństwa. Dają widzowi znakomity komfort i wygodę oglądania.
OSS.3020.18.2017Mini boisko przenośneUl. Sportowa, Stadion Miejski37 900,00 zł
Projekt zakłada zakup boiska mobilnego 10 x 15 m i rozłożenie go na terenie obiektów miejskich w Darłowie, przy ul. Sportowej 1. Boisko mobilne może być wykorzystywane również dla przedszkoli, szkół do organizowania różnego rodzaju imprez sportowych i eventowych. Systemowe mini boisko służy do rozgrywania meczów w piłkę nożną i inne zespołowe dyscypliny sportowe. Jest łatwe w transporcie i szybkie w montażu, bezpieczne oraz można je rozłożyć na każdym terenie.
OSS.3020.19.2017DARŁOWO - To Czuję, Tu Mieszkam, Tu WypoczywamRynek w Darłowie 35 000,00 zł
Celem projektu jest wykonanie i montaż liter przestrzennych – napis Darłowo bądź Darłówko. Napisy przestrzenne to obecnie wizytówka miasta. W każdym z miast stają się ikoną miasta i jednym z jego najczęściej fotografowanych elementów. Zestaw liter docelowo miałby zostać ulokowany na darłowskim rynku i witać wszystkich, którzy na niego przybywają. Jednak można zmieniać jego lokalizację zgodnie z potrzebami.
OSS.3020.20.2017Zapobieganie nadpopulacji kotów wolnożyjących poprzez ich sterylizację i kastracjęTeren Miasta Darłowo, w zależności od miejsc bytowania kotów wolonożyjących6 500,00 zł
Celem projektu jest ograniczenie nadpopulacji kotów wolnożyjących na terenie miasta Darłowo, co przyczyni się do zwiększenia komfortu życia zwierząt, ale też mieszkańców, spotykających je na co dzień w swoim środowisku. Projekt obejmuje 50 zabiegów sterylizacji kocic oraz 30 zabiegów kastracji kocurów wolnożyjących z terenu miasta. Odławianie, kontrola po zabiegach oraz odwożenie kotów na miejsce bytowanie będzie się odbywać przy współpracy ze Stowarzyszeniem "My 3 Koty i Psy", które także pokryje pozostałe koszty związane z projektem, np. karma dla rekonwalescentów, żwirek, koszty transportu i ewentualnego leczenia. Sterylizacja i kastracja pozwoli  na zmniejszenie populacji kotów, a tym samym na zwiększenie ich dobrobytu. Mniejsza liczba zwierząt pozwoli na ich lepsze wykarmienie, leczenie, zabezpieczenie szczególnie zimą przed chłodem.
OSS.3020.21.2017Microchip = identyfikacja i bezpieczeństwo Twojego pupilaTeren Miasta Darłowo20 000,00 zł
W ramach projektu 390 psów i kotów należących do mieszkańców miasta zostanie zachipowanych na stałe. Celem projektu jest przede wszystkim możliwość identyfikacji psów i kotów posiadających właścicieli na skutek zagubienia, porzucenia lub sprawowania nieprawidłowej opieki w obszarze naszego miasta. Chip znajduje się pod skórą, nie ma więc obaw, że zwierzę go zgubi w trakcie ucieczki. Do każdego microchipa jest przypisany unikalny numer, który wraz z danymi zwierzęcia i jego właściciela jest wprowadzany do międzynarodowej bazy danych http://wwww.safe-animal.eu./ Właściciele psów i kotów będą czuli komfort wiedząc, że ich ukochany zwierzak zostanie odnaleziony. Każdy pies lub kot zostanie zabezpieczony na wypadek zaginięcia czy kradzieży dzięki małemu mikroprocesorowi, który nie powoduje dyskomfortu a zwierzę posiada trwałą wizytówkę właściciela.
OSS.3020.22.2017Miejsce odpoczynku nie tylko dla rowerzystówTeren przy ul. Jana Pawła II lub inna lokalizacja wskazana przez Urząd Miejski w Darłowie 40 000,00 zł
W ramach projektu planuje się stworzenie miejsca odpoczynku poprzez ustawienie wiaty, stołu z ławkami, ławek, stołu do pin ponga, stojaka na rowery, koszy na śmieci i grilla w okolicach al. Jana Pawła II. Miejsce pozwoli na odpoczynek rowerzystom i pieszym w trakcie przemieszczania się przez miasto. Dodatkowe wyposażenie miejsca w grill umożliwi turystom i mieszkańcom zorganizowanie spotkania rekreacyjnego. Miejsce odpoczynku pozwoli rowerzystom i pieszym na chwilę wytchnienia w dalszej drodze lub przeczekanie niekorzystnych warunków pogodowych.
OSS.3020.23.2017Zadaszone stanowiska dla rowerówKilka lokalizacji: ul Słowiańska, ul. Dorszowa, ul. Sosnowa40 000,00 zł
W ramach realizacji projektu powstaną zadaszone stanowiska dla rowerów ustawione w trzech punktach w nadmorskiej części Darłowa, które umożliwią rowerzystom pozostawienie swoich rowerów w bezpiecznym miejscu. Turyści i mieszkańcy, którzy przyjadą rowerami na spacer nad morze, czy plaże będą mogli pozostawić rower w miejscu, które będzie chronić przed słońcem i deszczem.
OSS.3020.24.2017Pierwszy darłowski parklet (aranżacja miejsca spotkań przy Bibliotece Miejskiej)Ul. Wieniawskiego naprzeciwko Biblioteki Miejskiej39 952,60 zł
Celem projektu jest stworzenie parklet, przestrzeni dla pieszych, która odpowiada na niedostatek przestrzeni publicznych oraz zieleni w mieście. Parklet jest miejscowym poszerzeniem przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach lub miejscach gdzie chodnik jest zbyt wąski. Polega na przekształceniu przestrzeni ulicznej w obszar przyjazny pieszym. W tym celu ustawia się ławki, organizuje się zieleń. Zakładamy lokalizację parkletu w ścisłej zabudowie śródmiejskiej, gdzie najbardziej odczuwalny jest brak zieleni oraz miejsc wspólnego spędzania czasu. Pierwszy darłowski parklet powstanie na deptaku przy bibliotece. Będzie to drewniany podest z siedziskami, otoczony donicami ze zróżnicowaną zielenią. Zamontowany zostanie Internet bezprzewodowy.
OSS.3020.25.2017Matczyny Azyl czyli plac zabaw na Orliku przy ul. WyspiańskiegoOrlik znajdujący się przy ul. Wyspiańskiego 39 898,25 zł
Matczyny azyl czyli plac zabaw na Orliku przy ul. Wyspiańskiego zakłada montaż urządzeń do zabaw dla dzieci. Lokalizacja gwarantuje bezpieczeństwo korzystających z tych urządzeń oraz wyeliminowanie wandalizmu. Centralne usytuowanie pozwoli na połączenie i integrację całych rodzin przez sport i zabawę. Projekt ma na celu wyposażenie istniejącego Orlika, na terenie którego znajdują się siłownie w nowoczesne i bezpieczne urządzenia zabawowe dla dzieci. Usytuowanie placu zabaw w obrębie ogrodzonego i monitorowanego Orlika pozwoli na trwałość inwestycji, uniknięcia ich niszczenia. Nowy sprzęt będzie wyposażony w certyfikaty bezpieczeństwa i poprawi estetykę tego miejsca po stronie zachodniej. Dzięki tej inwestycji Orlik stanie się pierwszym miejscem w Darłowie, w którym skupią się 3 rodzaje funkcji: sportowa, rekreacyjna i zabawowa dla najmłodszych. Utworzenie placu zabaw w tym miejscu zintegruje mieszkańców – rodziców okolicznych blokowisk. Ponadto najbliżej istniejące elementy placu zabaw znajdują się przy bloku nr 5 i 7. Są to elementy wymagające nieustannych napraw, wyeksploatowane, zbyt daleko położone.

 

Oświadczam, że jestem mieszkańcem/mieszkanką Darłowa powyżej 16 roku życia i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procedury Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 roku poz. 922).

 

 


 

Wyniki głosowania za pomocą Internetu:

 

Dotychczas zagłosowało 1287 osób na 3 spośród 18 projektów oddając na nie łącznie 3861 głosów.