317949333 507147591195495 5857874651938169316 n
Budżet na 2023 rok
Jeszcze nigdy prace nad projektem budżetu miasta nie przebiegały w tak nieprzewidywalnych czasach. Dlatego burmistrz zaproponował radnym plan oszczędności w wielu dziedzinach. Nie rezygnuje jednak z inwestycji, na które chce przeznaczyć ponad 16 milionów złotych.
Szalejąca inflacja, niepewność na rynku paliw, rosnące drastycznie ceny energii i zmniejszające się wpływy do miejskiej kasy z tytułu udziału w podatkach. Wszystko to oznaczało, że plan dochodów i wydatków miasta tworzony był w oparciu o dane, które zmieniały się i wciąż zmieniają się często z dnia na dzień.
Ostatecznie dochody miasta zapisano na poziomie ponad 81 milionów złotych, a wydatki mają przekroczyć 89 milionów. Oznacza to 8-milionowy deficyt, który będzie pokryty nadwyżką z lat poprzednich. Bieżące koszty funkcjonowania miasta pójdą zdecydowanie w górę ze względu między innymi na 3-krotny wzrost cen energii elektrycznej, rosnące płace minimalne i rosnące drastycznie koszty towarów i usług. Każdy samorząd musi liczyć się również z tym, że po 1 stycznia wiele podatków wróci do poziomu sprzed wprowadzenia tak zwanej tarczy antyinflacyjnej.
Plan oszczędności oznaczał cięcia wydatków w bieżących kosztach utrzymania miasta. Między innymi w zakresie oświetlenia ulicznego. Jeszcze w listopadzie zapadła decyzja o tym, żeby wyłączyć co drugą lampę w miejscach mniej uczęszczanych przez mieszkańców. Cięcia dotknęły też dziedzin promocji kultury. Miasto zrezygnuje z organizacji niektórych wydarzeń, takich jak na przykład festiwal Media i Sztuka.
Wszystko po to, aby zapewnić sprawne działanie w najważniejszych i najbardziej odczuwalnych przez mieszkańców dziedzinach, takich jak gospodarka odpadami, utrzymanie dróg, czy funkcjonowanie miejskich instytucji.
Mimo ostrożnego planowania i cięć niektórych wydatków miasto nie zrezygnuje z inwestycji, na które chce przeznaczyć ponad 16 milionów złotych.
Już po złożeniu projektu przyszłorocznego budżetu, zapadła decyzja, żeby jeszcze w tym roku spłacić ostatnie raty kredytu zaciągniętego kilka lat temu przez miasto. To oznacza, że w rok 2023 miasto Darłowo wejdzie już bez zadłużenia. To najważniejsze założenia budżetu Darłowa na 2023 rok, który jednogłośnie przyjęli radni podczas sesji zorganizowanej 22 grudnia w Poczekalni Kultury.
W planie inwestycyjnym, którego realizacja jak zawsze zależeć będzie od realizacji dochodów, znalazły się między innymi:
- rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków (6,7 mln zł);
- budowa sieci wodno-kanalizacyjnej oraz deszczowej dla terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy Alei Jana Pawła II (2,5 mln zł);
- galeria rybacka i marynistyczna – miejsce spotkań i edukacji kulturowo-historycznej w Domu Kultury (480 tys. zł);
- opracowanie dokumentacji i budowa ulicy Szkolnej oraz ulicy Niemena;
- budowa ulic: Bałtyckiej, Spokojnej, Szarych Szeregów;
- modernizacja mostu przy ul. Powstańców Warszawskich;
- budowa ulicy Portowej;
- budowa kolumbarium na starym cmentarzu;
- zakup toalety na nowy cmentarz;
- dokumentacja techniczna dla budowy nowego wielorodzinnego budynku komunalnego
Dochody miasta – 81 397 843,00 zł
Wydatki miasta – 89 504 889,77 zł