Kolorowe kamienice na rynku w słoneczny dzień
Darłowo na jeden dzień: spotkanie z historią
Nadmorskie Darłowo to miasto z bardzo długą i ciekawą historią. Tutaj urodził się i spędził ostatnie lata swojego życia król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk Pomorski, zwany także Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Wiele miejsc jest tu nierozerwalnie związanych z królem, dlatego miasto nosi zaszczytny tytuł miasta królewskiego.
Najważniejszym zabytkiem jest jedyny w tej części Europy nadmorski gotycki zamek, w którym Eryk I ukrył swój skarb. A podobno po nocach korytarzami wędruje duch księżnej Zofii, zwanej przez darłowian Białą Damą.
Z wysokiej wieży zamku można zobaczyć panoramę miasta z przysadzistą, 60-cio metrową wieżą Kościoła Mariackiego. Historia świątyni sięga początku XIV wieku, kiedy biskup kamieński Konrad dzięki wsparciu Święców zapoczątkował jego budowę.
W cieniu kościoła znajduje się budynek obecnego magistratu. Powstał on na bazie dawnych hal kupieckich, bowiem pierwotny ratusz spłonął. Został po nim tylko renesansowy portal wmurowano w nowy budynek.
Od przeszło 100 lat rynek zdobi zabytkowa fontanna wykonana przez Wilhelma Grossa, rzeźbiarza mieszkającego niegdyś w pobliskim Sławnie. Na cokole wmurowano cztery spiżowe tablice, przedstawiające uproszczoną historię założenia miasta.
Na skraju placu i ulicy Powstańców Warszawskich ustawiono uliczną rzeźbę – pomnik Stanisława Dulewicza, pierwszego powojennego burmistrza Darłowa. Autorem rzeźby jest Jacek Berner. Utrwalił on sylwetkę burmistrza wychodzącego z ratusza w ulubionym kapeluszu i z teczką.
W centrum Darłowa zachowało się wiele obiektów o historycznym charakterze. Do dziś przetrwała część obwarowań miejskich, z których XIV wieczna Brama Wysoka została zabudowana kamienicami.
Uwadze zwiedzających polecamy dwa kościoły. Przy ulicy 1-go Maja znajduje się mały kościół św. Jerzego. W czasie remontu zamku pełnił rolę pawilonu wystawowego.
Bardziej na północ od rynku zwiedzimy gotycki kościół św. Gertrudy zbudowany na bazie rotundy. W lecie odbywają się w nim liczne koncerty.
Przy kościele św. Jerzego odpoczniemy na ławeczce Leopolda Tyrmanda – jest on autorem książki „Siedem dalekich rejsów”, której akcja rozgrywa się w powojennym Darłowie.
Natomiast tuż za rogiem, na skwerze marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się pomnik Zwycięstwa odsłonięty w 1960 roku. Cztery płaskorzeźby przedstawiają metaforę dziejów ziemi darłowskiej. Na cokole znajduje się cytat z roty Marii Konopnickiej “Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.
Na krótki odpoczynek można zajrzeć do pobliskiego Parku Króla Eryka, gdzie nowoczesna fontanna muzyczna pomoże się schłodzić. Natomiast w Parku Inkula można delektować się pięknem przyrody i podziwiać pływające po stawie łabędzie i kaczki.
Te miejsca zobaczycie w relacji filmowej podróżników Wiking i Wilkołak w podróży: