Darłowo odnowi współpracę z Hassleholm
Dokładnie za rok, 25 października minie 25 lat od podpisania przez Miasto Darłowo umowy partnerskiej ze szwedzką Gminą Hassleholm. Z okazji 24 rocznicy, ze względu na restrykcje związane z pandemią Covid-19 odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli obu samorządów.
Darłowski Ratusz reprezentował Zastępca Burmistrza – Rafał Nagórski. Towarzyszyli mu: Tomasz Breszka – kierownik inwestycji i integracji europejskiej i Artur Wejnerowski – kierownik Biura Promocji Miasta, Komunikacji Społecznej oraz Współpracy Zagranicznej.
24 lata współpracy, które miną 25 października 2020, to dobry moment na krótkie podsumowania, ale i rozmowy. – Zaczęło się od ochrony środowiska – wspominał Douglas Roth – przewodniczący Gminy Hassleholm. – Po niemal ćwierćwieczu pól do współpracy mamy jeszcze więcej. Mam nadzieje, że wykorzystamy je wszystkie – dodawał z entuzjazmem.
Z ramienia Gminy Hassleholm o polach do współpracy mówili: p. Anna Nordstrand – odpowiedzialna za turystykę, która podsumowała tamtejszy sezon turystyczny, zaznaczając przy tym, że jednym z głównych celów ich turystyki zagranicznej są właśnie mieszkańcy Polski. –Covid nie może pokrzyżować nam planów. Musimy się dostosować do obecnie panujących warunków. Skupiamy się w głównej mierze na prostej, bezpiecznej, ale i wygodnej ofercie dla naszych przyszłych gości. Regeneracja, odzyskiwanie sił jest tutaj kluczowe w jej budowaniu.
Stefan Larsson – sekretarz Gminy, odpowiedzialny za pozyskiwanie środków unijnych mówił o możliwościach jakie one dają. Ze względu na bliskość kontynentu, położenie gminy określić można jako strategiczne. W związku z realizacją przez Darłowski samorząd wielu projektów z partnerami ze Skandynawii, udziałach w targach żeglarskich – jest tutaj również szerokie pole do współpracy, na którą obie strony mają nadzieję – podsumowywał Tomasz Breszka.
Na koniec prezentację wygłosiła Matilda Ehnberg, odpowiedzialna właśnie za ochronę środowiska – odpowiednik naszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Hassleholm należy do najaktywniejszych pod względem działań na rzecz ochrony środowiska gmin w Szwecji. Nie chodzi tu jedynie o wprowadzenie zwyczaju sortowania śmieci we wszystkich domach, odtworzenie struktury jeziora Finjasjó, lecz także o aktywną pomoc dla przedsiębiorstw, które zdecydują się odstąpić od szkodliwej dla środowiska działalności
Obie strony mają nadzieję, że kolejne wideokonferencje w końcu doprowadzą do wznowienia obopólnych wizyt na swoich terenach, nie tylko reprezentantów samorządu, ale i samych mieszkańców.