Darłowo świętowało swoje 710. urodziny
Podczas minionego weekendu, który zaczął się w Darłowie już w czwartek, mieszkańcy wraz z gośćmi świętowali 710. rocznicę II lokacji miasta, która miała miejsce w 1312 roku. Nie zabrakło atrakcji dla kogokolwiek – były koncerty, spotkania autorskie i zawody sportowe. Odbył się także tradycyjny „Pchli Targ”, na który można było się udać po przespacerowaniu się Literackim Szlakiem Leopolda Tyrmanda.
W czwartek, 19 maja, w sali Króla Eryka Zamku Książąt Pomorskich odbyło się spotkanie autorskie ze szwedzkim pisarzem Hermanem Lindqvistem, autorem m.in. dwóch książek: „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości” oraz publikacji o Królu Eryku pt. „Erik – Nordens härskare och sjörövarkung” wydanej do tej pory tylko w oryginale, w języku szwedzkim. Spotkanie, które symultanicznie było tłumaczone na język polski, poprowadziła dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej – Joanna Witkowska, zaś honorarium autorskie H. Lindqvist – co znamienne – przekazał na rzecz uchodźców z Ukrainy.Fot. Artur Wejnerowski (BPM)
Piątkowe wydarzenia w głównej mierze skumulowały się na Rynku Miejskim, w samym sercu miasta. To tam 20 maja o godz. 10:00 zainaugurowano w obecności zastępcy burmistrza Darłowa – Rafała Nagórskiego, inicjatorki projektu – radnej Krystyny Różańskiej, rzeźbiarki – Doroty Dziekiewicz-Pilich, pisarza – Marcela Woźniaka i mieszkańców Literacki Szlak Leopolda Tyrmanda. Na trasie usytuowano 8 rzeźb związanych z tyrmandowski dziełem pt. „Siedem dalekich rejsów”, której akcja osadzona jest w Darłowie. Przy monumentach zainstalowano specjalne kody QR, które umożliwiają po zeskanowaniu odsłuchanie słuchowisk będących integralnym elementem szlaku.Fot. Dawid Jasiewicz (BPM)
W południe wystartowało z kolei II Nadmorskie Dyktando zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie, w którym udział wzięli wszyscy – uczniowie, seniorzy, przedstawiciele ratusza czy służb mundurowych. Aura darłowskiego rynku i lektorski głos prowadzącej – polonistki Ewy Majdańskiej, sprawiły, że jeszcze dobitniej wybrzmiała historia o pisarzu nierozerwalnie związanym z Darłowem – Leopoldem Tyrmandem.Fot. Dawid Jasiewicz (BPM)
„Urodzinowe Granie”, czyli koncerty dwóch zespołów to wydarzenie będące przedsmakiem wakacyjnych „Muzycznych Piątków”, na które zaprosił Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda. Na darłowskiej estradzie zaprezentowali się tego popołudnia: gdyński folk-rockowy zespół Mitra oraz Eskaubei & Tomek Nowak Quartet prezentujący utwory z winyla „Tyrmand to Jazz” inspirowanego twórczością pisarza i publicysty, a także propagatora jazzu i ikony popkultury – Leopolda Tyrmanda.Fot. Dawid Jasiewicz (BPM)
W piątkowy wieczór w Darłówku Zachodnim odbył się jeszcze jeden koncert – na deptaku Władysława IV wystąpił utalentowany kobiecy duet serwujący na żywo moc pozytywnych brzmień okraszonych przepięknym wokalem. „Street Jam Session”, czyli występ K-Leach i DJ Mixtee przeniósł publiczność w podróż przez najlepsze słoneczne utwory. Artystkom podczas koncertu zorganizowanego przez Biuro Burmistrza Miasta towarzyszył jeszcze jeden wokalista – Tony Yoru.Fot. Daniel Frącz (BB)
21 maja w swoim kalendarzu mogli zaznaczyć wszyscy mieszkańcy – bowiem atrakcji nie zabrakło dla nikogo. W sobotę Klub Sportowy „Stocznia M&W” przygotował niezwykłe wydarzenie – trzy turnieje siatkówki jednocześnie, odbywające się równolegle dla dzieci i młodzieży.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwiadomoscidarlowskie%2Fvideos%2F1100848690644862%2F&show_text=false&width=560&t=0Fot. Łukasz Dominiak (BPM)
W Poczekalni Kultury miało miejsce natomiast niezwykłe spotkanie, bo i prelegenci byli nietuzinkowi. Legenda „Solidarności” – Jacek Merkel opowiedział w rozmowie z redaktorem Cezarym Łazarewiczem z perspektywy pierwszoplanowej – bo taką wówczas zajmował – o czasach świetności ruchu robotniczego, który przed dziesięcioleciami obalił w Polsce komunizm i wprowadził nasz kraj na tory wolności i demokracji.https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwiadomoscidarlowskie%2Fvideos%2F379358084161027%2F&show_text=false&width=560&t=0Fot. Artur Wejnerowski (BPM)
Tego samego dnia wieczorem odbyła się Noc Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, a także naszych gości z Ukrainy. Podczas imprezy zorganizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Sławieńskiego wszyscy obecni mogli odwiedzić komnaty zamkowe zwiedzić wystawę „Miecze Europy”, skosztować przysmaków średniowiecznego jarmarku, wysłuchać koncertu zespołu „The Medievals” oraz obejrzeć pokaz fireshow grupy „Febris”.Fot. Starostwo Powiatowe w Sławnie
Ostatniego dnia obchodów Dni Darłowa odbył się doroczny „Pchli Targ”, podczas którego Wyspa Łososiowa zamieniła się w prawdziwy plac targowy, na którym można było handlować rzeczami dobrymi, a zbędnymi i zalegającymi w głębi domowych szaf czy garażów.Fot. Łukasz Dominiak (BPM)
Niedzielny wieczór stanowił natomiast swoiste ukoronowanie czterodniowego świętowania. O godz. 19:00 w zabytkowych wnętrzach Kościoła Mariackiego rozbrzmiały przepiękne dźwięki w ramach koncertu zorganizowanego przez Darłowski Ośrodek Kultury pt. „La Donna e Mobile”. Solistką tego muzycznego wieczoru była Lucyna Górska (sopran), która wystąpiła w towarzystwie utalentowanych muzyków: Justyny Wołoch-Kukieły (skrzypce), Danuty Kaluta-Jakubowskiej (skrzypce), Anny Wołoszyn (altówka), Justyny Tukajskiej (wiolonczela), Ewy Klepczyńskiej (wiolonczela), Małgorzaty Kobylarz-Wasilewskiej (flet), Dominiki Kubiak (obój), Anny Załuckiej (fortepian). Koncert poprowadził Wojciech Bałdys.Fot. Magda Burduk (DOK)
Tak świętowało Darłowo. Mamy nadzieję, że wszystkie zdmuchnięte na metaforycznym torcie świeczki ziszczą marzenia, pragnienia i życzenia mieszkańców – dalszego rozwoju i rozkwitu miasta w poczuciu wspólnoty, jaką wszyscy tworzymy.
Dla przedstawicieli mediów
Materiały fotograficzne zostały udostępnione w miejskich mediach społecznościowych: