Brochury informacyjne na temat zdrowia
Darłowskie Obchody Miesiąca Świadomości Autyzmu
Tydzień świadomości autyzmu w Darłowie organizowany przez Darłowski Ośrodek Kultury dobiegł końca. We współpracy z pedagożkami specjalnymi Dorotą Borkowską oraz Natalią Sajko miały miejsce liczne wydarzenia mające na celu poszerzenie wiedzy na temat autyzmu i neuroróżnorodności oraz integrację osób ze spektrum autyzmu ze społecznością. Program obfitował w różnorodne spotkania i prelekcje, w tym spotkania z ekspertami i osobami, które dzielą się swoimi doświadczeniami.
W poniedziałek odbyło się spotkanie z Patrycją Nowak-Moszczyńską, terapeutką, która posiada szeroką wiedzę z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą, korzystając z podejść takich jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia schematu czy terapia zabawą. Pani Patrycja pracuje również jako dogoterapeutka
Następnego dnia gościliśmy Zofię Kisielewską, młodą artystkę z Darłowa, która stworzyła ponad 1200 figurek z piankoliny. Zofia, będąca osobą w spektrum autyzmu, opowiadała przedszkolakom o swojej pasji i pokazywała, jak w prosty sposób można lepić różne postacie, dzieląc się przy tym swoją wyjątkową metodą twórczego wyciszenia.
Środa to dzień, w którym odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli placówek oświatowych, którzy omówili kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz wyzwań, jakie napotykają placówki edukacyjne w pracy z osobami neuroatypowymi.
Czwartek upłynął pod znakiem spotkania z Agnieszką Paterak, autorką strony Neuroatypowa i działaczką na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi oraz neuroróżnorodności. Pani Agnieszka podzieliła się swoimi doświadczeniami, aktywnościami społecznymi i rolą w oswajaniu tematów związanych z prawami osób neuroatypowych.
W ostatnim dniu odbyło się spotkanie z Anną Janiak, pedagożką specjalną, która działa na rzecz osób w spektrum autyzmu poprzez organizowanie warsztatów i konferencji. Pani Anna, jako prezeska Fundacji FIONA, dzieliła się swoją pasją do pracy z młodzieżą i dorosłymi, a także promowała innowacyjne podejścia do edukacji w zakresie autyzmu.
Tydzień zakończył się projekcją filmu “Jeden na milion”, opowiadającego historię chłopca z autyzmem i wrodzoną łamliwością kości. Film pokazał, jak mimo trudności życiowych, bohater potrafił znaleźć radość i nadzieję na każdy dzień.
Tydzień Świadomości Autyzmu w Darłowie był pełen inspirujących spotkań i działań na rzecz większej integracji osób z autyzmem w społeczeństwie. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy miasta mogli lepiej zrozumieć wyzwania i możliwości, jakie niesie życie osób w spektrum autyzmu, a także poznać różne metody wsparcia i terapii.



















