wydarzenie fb krynicki
Język, to dzikie mięso – spotkanie z Ryszardem Krynickim
12 lipca 2024 roku o godz. 15.30 zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Krynickim – poetą, czołowym przedstawicielem Pokolenia’68, współtwórcą Nowej Fali, tłumaczem, redaktorem i wydawcą.
Do jego najświetniejszych zbiorów wierszy należą „Organizm zbiorowy” (1975 r.), „Nasze życie rośnie” (1978 r.), „Niepodlegli nicości” (1989 r.). Wiele jego książek w czasach PRL ukazało się nakładem niezależnych oficyn krajowych oraz wydawnictw emigracyjnych. Dopiero po 1989 roku jego poezja mogła bez ingerencji cenzorskich trafić do czytelnika. W roku 1996 ukazał się wybór wierszy i przekładów „Magnetyczny punkt”, w 2004 – tom „Kamień, szron”, zaś w 2006 „Wiersze wybrane”.
Ceniony jest jako tłumacz. Ogłosił we własnych przekładach wiersze: Bertolda Brechta, Paula Celana, Hansa Magnusa Enzensbergera, Nelly Sachs, Jehudy Amichaja, Hansa Arpa, Wystana Hugh Audena, Ericha Frieda, Reinera Kunze i in.
W 1989 roku założył Wydawnictwo a5. Nakładem tej oficyny ukazały się zbiory wierszy i wybory poezji m.in. Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Stanisława Barańczaka, Adama Zagajewskiego. Krynicki jest redaktorem „Wierszy zebranych” i „Utworów rozproszonych” Zbigniewa Herberta oraz tomu prozy mitologicznej tegoż „Król mrówek”.
Za swoją twórczość literacką poeta był honorowany wieloma prestiżowymi nagrodami: Fundacji im. Kościelskich, Fundacji im. Jurzykowskiego, Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego oraz im. Jana Parandowskiego, Nagrodą im. Zbigniewa Herberta. Gdy odbierał tę ostatnią, powiedział: „Marzę o tym, by pozostawić po sobie chociaż pięć wierszy, które by kiedyś mogły się znaleźć w wirtualnej antologii światowej poezji. Pisanie jest jednak dla mnie dziełem w toku. Procesem, który nie skończy się nigdy.”
Dla tego poety mówienie o poezji jest trudne, bo są rzeczy, których powiedzieć nie umie i otwarcie to przyznaje. Na pewno jednak posłuchamy o tym, jak poezja przesuwa granice wyrażalnego, jak pozostawać w dialogu, a nie w polemice, jak szukać własnego języka – „dzikiego mięsa”.
I jeszcze jedna sprawa: Wojciech Bonowicz w roli prowadzącego jest klasą sam w sobie. Nie zdziwcie się Państwo, gdy wejdzie na scenę ze znakiem: „Uwaga ślimaki”. Być może przedstawi listę pytań, których nie zadawać (1. Jak się Pan czuje? 2. Co słychać? 3. Co słychać w Krakowie? Uprzedzam, tak na wszelki wypadek, nie ma za co 😊), a potem schowa się w skupieniu, oddając głos poezji.
Zapraszamy 12 lipca, g. 15.30 do hali festiwalowej.
Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.
- Język to dzikie mięso
- Ważne
- Zadawaj pytania
- „Najważniejsze jest, żeby wiersz spróbował nazwać to, co mnie porusza, co mnie oburza, co czyni mnie bezradnym”
- A jeśli ktoś uważa, że nie da się napisać wiersza o miłości:
„Nie wszystko robię z miłości do ciebie.
Kocham cię
cokolwiek robię.”
lubiędarłowo
_____________________________________________
Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.
Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO
Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie
Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027
Znajdziesz nas na:
Facebook:
Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie
Miasto Darłowo
@funduszeeuropejskie
@pomzachodnie
@pomorzezachodnienews
#misdarlowo
#lubiedarlowo
#funduszeeuropejskie
#pomorzezachodnie