Miasto Darłowo uczciło 75. Rocznicę Polskiego Pomorza Zachodniego
W roku 2020 przypada75. rocznica ustanowienia polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego ustanowił rok 2020 – Rokiem Polskiego Pomorza Zachodniego.
Miasto Darłowo podkreśliło polską państwowość na ziemiach Pomorza wybiciem okolicznościowego mosiężnego Medalu „75 LAT POLSKIEGO DARŁOWA 1945-2020”. Na awersie logo obchodów 75-lecia, napisy RÜGENWALDE – DERŁÓW- DARŁOWO (trzy kolejne nazwy Darłowa na przestrzeni 75 lat) oraz półpostać Stanisława Dulewicza – pierwszego powojennego burmistrza Darłowa w kapeluszu z ulubioną teczką i podobizną odręcznego podpisu przed darłowskim ratuszem. Na rewersie herb miasta Darłowa z napisem w otoku KRÓLEWSKIE MIASTO DARŁOWO.
Rocznicę 75-lecia Polskiego Darłowa i Pomorza Zachodniego rozpoczęto uroczystymi obchodami Święta Osadników Ziemi Darłowskiej 7 marca, jednym z najważniejszych dni dla Darłowa. Ten dzień w roku 1945 otworzył nową kartę w jego dziejach. Po 637 latach te ziemie wróciły do Polski, a trzeba przypomnieć, że ostatnim władcą Królestwa Polskiego, któremu podlegała Ziemia Darłowska był król Władysław Łokietek.
Trzysta lat temu władze Prus zlikwidowały wielowiekową samorządową autonomię miasta Darłowa. Obecna 30. rocznica odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce wpisuje się w obchody 75-lecia Polskiego Pomorza Zachodniego. Polacy odzyskali realny wpływ na to, co dzieje się w ich Małych Ojczyznach. Ostatnie 75 lat z perspektywy wieków to okres niezbyt długi, ale jakże ważny, nie tylko dla nas, ale także następnych pokoleń. Czas powojenny to okres dynamicznego rozwoju miasta, jego transformacji z miasta rybacko-rolniczego na znany w całej Polsce kurort turystyczny.
Do tej pory Miasto Darłowo uhonorowało tymi medalami:
- Program Szkło Kontaktowe TVN24
- Wojciech Zimiński – dziennikarz, poeta, scenarzysta, redaktor redakcji kultury PR i prezenter TVN
- Henryk Sawka – rysownik, satyryk, ilustrator
- Andrzej Kraśnicki – prezes Związku Piłki Ręcznej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego
- Stanisław Wziątek – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Marek Krajewski – pisarz, Honorowy Obywatel Darłowa
- Cezary Łazarewicz – pochodzący z Darłowa pisarz, dziennikarz, publicysta i laureat nagrody Nike
- POC Partners – belgijski inwestor realizujący m.in. projekt Marina Royale w Darłowie
- Mieczysław Struk – marszałek Województwa Pomorskiego
- Marta Chełkowska – prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
- Kazimierz Kuligowski – kombatant, Powstaniec Warszawski
- darłowscy kombatanci oraz zaproszeni Goście obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego
- Jan Skórski – pionier Ziemi Darłowskiej (pośmiertnie)
- ojciec Damian Basarab – wieloletni franciszkanin darłowskiej parafii NMP, przewodniczący komisji ds. powołań w Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku
- Niepubliczne Przedszkole „Great Sasetka”
Jednym z ważnych akcentów obchodów 75-lecia Polskiego Darłowa jest wydanie albumu zatytułowanego „75 Rysunków piórkiem i tuszem na 75-lecie Polskiego Darłowa”. Dokumentuje on i utrwala piękno miasta i jego rozwój w sposób artystyczny. Album wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej dzięki wsparciu finansowemu darłowskiego samorządu.