img 3083 kopia
Miasto Darłowo zakupiło 50 sztuk worków do mobilnego nawadniania kropelkowego drzew
Podlewanie roślin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jednak, by dobrze nawodnić rośliny, zużywając przy tym jak najmniej wody. Jednym z rozwiązań, które to umożliwiają, są specjalne worki do podlewania. Stosuje się je przede wszystkim do nawadniania drzew. Worek nawadniający, nazywany też workiem irygacyjnym, treegatorem lub hydrobuforem, służy do kropelkowego nawadniania drzew.
Worek wykonany jest z mocnego, elastycznego tworzywa sztucznego (folii polietylenowej PE) i ma pojemność 75 litrów. Wyposażony jest w mocny zamek błyskawiczny, uchwyty boczne, otwór do nalewania wody oraz zestaw mikrootworów, przez które woda powoli przenika do podłoża (przez 2-5 godz.).
Worek montuje się bardzo łatwo, gdyż wystarczy owinąć go wokół podstawy pnia drzewa i zapiąć na zamek błyskawiczny. Następnie za pomocą węża ogrodowego napełnia się go wodą przez specjalny otwór, nalewając początkowo tylko część wody. Następnie worek stabilizuje się na podłożu za pomocą bocznych uchwytów i uzupełnia pozostałą ilością wody (uwaga: uchwyty nie służą do podwieszania worków ani ich transportowania po napełnieniu wodą, ale wyłącznie do stabilnego ustawienia na podłożu).
Zalety worków:
- Dzięki workom można precyzyjnie nawadniać rośliny, gdyż woda stopniowo przenika przez małe otwory w głąb podłoża, nie rozlewając się na boki, co ogranicza jej straty.
- Do wody można dodać dawkę nawozu płynnego, co pomaga skutecznie zasilić roślinę.
- Kropelkowe nawadnianie dostarcza wodę bezpośrednio do podłoża, dzięki czemu drzewa nie są narażone na zamoczenie, jak podczas tradycyjnego podlewania, więc zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
- Podstawa worka nawadniającego osłania glebę wokół pnia drzewa, zabezpieczając ją przed nadmiernym parowaniem wody.
- Worki pozwalają ograniczyć ręczne nawadnianie drzew, szczególnie ważne w przypadku świeżo posadzonych roślin, które są bardzo wrażliwe na suszę.
- Worki są trwałe i nadają się do wielokrotnego użytku, więc w razie potrzeby można przenosić je z jednego drzewa na drugie.
- Nie wymagają dodatkowego oprzyrządowania (np. dysz spryskujących, złączek, podłączenia do sieci wodociągowej), co znacznie ułatwia ich montaż.
- Nie trzeba także mocować ich np. do palików, gdyż sama woda zapewnia ich odpowiednią stabilizację.