plakat a1 spotkania kopia 2 rgb
Spotkania otwarte – Międzynarodowa Nagroda Króla Eryka Pomorskiego
Pierwszym laureatem Nagrody Króla Eryka Pomorskiego został prof. Jerzy Buzek. Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego 19 czerwca ubiegłego roku odebrał nagrodę z rąk marszałka województwa zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, w asyście Arkadiusza Klimowicza – burmistrza Darłowa. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednią scenerię do wręczenia wyróżnienia niż średniowieczny zamek w Darłowie, w którym przyszedł na świat i spędził ostatnie lata życia patron nagrody – książę pomorski, król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk Pomorski. W tym samym miejscu odbędzie się 3 czerwca br. gala wieńcząca drugą edycję nagrody, w której kapituła wskazała dwóch laureatów, a zostali nimi Romano Prodi i Aleksander Kwaśniewski.
Transmisja z gali w TVP INFO o godz. 13:00. W przeddzień gali (niedziela 2 czerwca br.) na darłowskim zamku odbędą się otwarte spotkania z gośćmi:
godz. 17.00 – z Aleksandrem Kwaśniewskim;
godz. 17.30 – z Romano Prodim;
godz. 18.00 – z Adamem Michnikiem.
Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Obaj politycy w obecności grona znamienitych gości odbiorą honorowe medale i dyplomy, jako materialny wyraz uznania dla ich zasług na rzecz obecności Polski w Unii Europejskiej i umacniania idei jedności europejskiej.
Arkadiusz Klimowicz, pomysłodawca nagrody, mówi: – W Polsce do tej pory nie było wyróżnienia o podobnym charakterze. Chcemy, by Nagroda Króla Eryka Pomorskiego stała się polskim „Noblem” dla osobistości szczególnie zasłużonych dla Europy.
Prof. Jerzy Buzek, ubiegłoroczny laureat, jako prezes Rady Ministrów wprowadził Polskę w 1999 roku do NATO, co zakorzeniło nasz kraj w strukturach bezpieczeństwa Zachodu i umocniło potencjał obronny Europy. – Gabinet premiera Jerzego Buzka stworzył solidne fundamenty dla akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wyrazem uznania za zasługi laureata dla pokoju i jedności w Europie było bez wątpienia powierzenie profesorowi funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – podkreślał podczas uroczystości marszałek Olgierd Geblewicz.
Wybitne zasługi dla idei europejskiej mają również tegoroczni laureaci:
Romano Prodi, były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej, był zaangażowany w pracę na rzecz rozszerzenia UE, przyczynił się do zjednoczenia Europy Zachodniej i Środkowowschodniej. Był promotorem włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej
Z kolei Aleksander Kwaśniewski, w latach 1995-2005 prezydent Polski, uczestniczył w kampanii na rzecz akcesji Polski do Unii Europejskiej przed referendum z 8 i 9 czerwca 2003 roku i w tym samym roku dokonał ratyfikacji traktatu o przystąpieniu RP do UE. Za jego kadencji Polska wstąpiła również do NATO.
Podczas uroczystości 3 czerwca br. laudacje na cześć laureatów wygłoszą Krzysztof Zanussi i Daniel Olbrychski.