Niebieska karta
Każda osoba doznająca przemocy w rodzinie, niezależnie czy jest to przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna ma prawo do zgłoszenia faktu dotknięcia przemocą i założenia Niebieskiej Karty.
Niebieską Kartę można założyć w instytucji takiej jak:
- Komisariat Policji,
- Placówka oświatowa,
- Placówka ochrony zdrowia,
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Niebieska karta w ciągu 7 dni od założenia przekazywana jest do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, który zwołuje tzw. „grupę roboczą”.
„Grupa robocza” to zespół specjalistów, w skład którego wchodzą min. pracownik socjalny, dzielnicowy, pedagog szkolny, pracownik służby zdrowia i przedstawiciel MKRPA. Na spotkanie z grupą roboczą zostaje zaproszona osoba doznająca przemocy, która jest informowana o przysługujących jej prawach oraz o formach pomocy i wsparciu z jakiego może skorzystać. „Grupa robocza” wzywa na spotkanie osobę podejrzaną o stosowanie przemocy w rodzinie.
Osoba podejrzana zostaje pouczona o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy oraz możliwościach uzyskania pomocy.
Po uruchomieniu procedury NK rodzina dotknięta przemocą jest monitorowana przez dzielnicowego i pracownika socjalnego. Minimalny okres współpracy z rodziną wynosi 6 miesięcy.
W czasie trwania pracy z rodziną dotkniętą problemem przemocy w szczególnych sytuacjach możliwe jest złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej.
W przypadku, kiedy osobami dotkniętymi przemocą są dzieci lub są one świadkami przemocy domowej informowany jest również Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny.
Na terenie Miasta Darłowa jest możliwość z korzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej lub pomocy terapeuty rodzinnego. Należy w tym celu zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.