img 3784
Odbyło się LXII Walne Zebranie Delegatów Związku Miast i Gmin Morskich
W dniach 12-14 marca 2024 r. miało miejsce tegoroczne walne zebranie delegatów Związku Miast i Gmin Morskich, które odbyło się w pięknej scenerii Królewskiego Miasta Darłowo. Poza delegatami ZMiGM obecni byli także liczni goście. Podjęto na nim wiele kluczowych dla nadmorskich gmin i miast tematów.
Na zaproszenie burmistrza Darłowa, Arkadiusza Klimowicza, na obradach pojawili się: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka, poseł Marek Hok, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, senatorowie RP: Kazimierz Kleina, Stanisław Gawłowski oraz Janusz Gromek – przewodniczący sejmowej Komisji Sportu. Obecni byli także włodarze miasta i gminy Darłowo, starosta sławieński Wojciech Wiśniowski, dyrektorka Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz, a także dyrektorzy portów morskich naszego wybrzeża.
Obrady otworzył prezes ZMiGM, Alan Aleksandrowicz, który podziękował gospodarzom spotkania za zaproszenie, a Tomaszowi Bobinowi, delegatowi Darłowa, członkowi zarządu Związku za zaangażowanie. Prezes Aleksandrowicz podkreślił wagę spotkania ze względu na obecność najwyższych władz, w tym ministra. Zwrócił też uwagę, że jest to ostatnie spotkanie delegatów w tym składzie w związku kończącą się kadencją.
Minister Arkadiusz Marchewka ze swej strony pokreślił, że obszarem jego działania jest gospodarka morska. Zapewnił też, że po latach pomijania głosu samorządów, obecny rząd postrzega w samorządach partnerów i zadeklarował wolę współpracy. Podkreślił, że wielką szansą dla gospodarki morskiej jest energetyka wiatrowa, gdyż jest to szansa na niezależność energetyczną. Dodał, że Ministerstwo Infrastruktury jest do dyspozycji zainteresowanych samorządowców nie tylko na tym spotkaniu, ale i na co dzień.
Alan Aleksandrowicz przybliżył obecnym ideę powstania i funkcjonowania Związku, a także największe osiągnięcia, w tym projekt ustawy o portach i przystaniach morskich oraz dokument odnoszący się do ochrony brzegów morskich. Podkreślił, że Związek chce być partnerem dla administracji rządowej, organizacją lobbującą za interesami samorządów nadmorskich. Każdy z 27 samorządów skupionych w strukturach Związku ma inną specyfikę, różne wyzwania, ale cele i metody działania oraz aktywność promocyjna są wspólne. Główne działania Związku w ostatnich latach obejmują promocję bursztynu bałtyckiego, uczestnictwo w targach, organizację konferencji, wydawanie biuletynu Czas Morza. Jednymi z ważniejszych projektów kulturowego dziedzictwa są zbiórki funduszy na odbudowę i eksploatację żaglowca Generał Zaruski oraz łodzi Strażnik Poranka Jacka Stronga. Jeśli chodzi o edukację morską – Związek od 4 lat organizuje Krajowy Konkurs Wiedzy o Morzu wg pomysłu dr Jarosława Kłodzińskiego, w którym młodzież chętnie uczestniczy. ZMiGM realizuje także projekty unijne z programów Interreg oraz Południowego Bałtyku, obecnie BaltSusBoating 2030 i Baltic Sea 2 Land, skupionych głównie na promocji żeglarstwa, marin, wzroście atrakcyjności turystycznej naszego wybrzeża, ale i współpracy międzynarodowej .
Organizacja wystaw, m.in. bursztynu, ale i wystawy o małych portach i przystaniach morskich, prezentowanej w Senacie RP, promocja turystyki to ważne aspekty działalności, jednak nie jedyne. ZMiGM zabiega także o rozwój infrastruktury: tu pojawiają się tematy takie, jak tory podejściowe, ochrona brzegów morskich, mikroturbiny wiatrowe, likwidacja zanieczyszczeń Bałtyku z pozostałości po II WŚ. Ważna jest też edukacja ekologiczna (Pomorskie Eko Forum) oraz zaangażowanie w Targi Gospodarki Morskiej Baltexpo. Prezes Aleksandrowicz w imieniu związku złożył na ręce ministra postulat stworzenia programu Polska Morska i powołania zespołu rządowo-samorządowego w celu realizacji projektów infrastrukturalnych, które pozwolą na rozwój nadmorskich gmin.
Po tych wystąpieniach miała miejsce niezwykle ożywiona dyskusja, podczas której uczestnicy, w szczególności samorządowcy, podnieśli wiele istotnych tematów, ważnych szczególnie w kontekście rozwoju i jak najlepszego wykorzystania potencjału ich małych, nadmorskich ojczyzn. Kluczowymi były tu sprawy małych portów, przystani morskich i zarządzania brzegiem morskim. Zwrócono również uwagę na zbyt krótki okres realizacji projektów infrastrukturalnych z KPO (czerwiec 2026).
Senator Kazimierz Kleina zwrócił uwagę, że należy przygotować strategię rozwoju portów morskich, zwłaszcza małych, które pilnie potrzebują wsparcia. Senator uznał, że bardzo dobrym pomysłem jest program POLSKI MORSKIEJ. W Senacie funkcjonuje Zespół Morski i dobrze byłoby, aby w jego spotkaniach uczestniczyła osoba z Ministerstwa Infrastruktury, odpowiedzialna za tematykę offshorową i sprawy związane z rozwojem portów i offshore.
Anna Stelamaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, zaproponowała, by porty offshorowe i inwestycje obejmujące infrastrukturę wraz z portami zewnętrznymi włączyć do spec ustawy, tak aby obowiązywały tam zasady inne niż PZP.
Kolejne postulaty dotyczyły m. in. najmu krótkoterminowego i jego opodatkowania oraz narzędzi do egzekwowania opłaty miejscowej, co pozwoliłoby na zwiększenie dochodów samorządów.
Na tym zakończyła się pierwsza część spotkania. Goście i delegaci Związku przenieśli się do Hotelu Amber Port, gdzie odbyła się prezentacja pt. „Latarnie morskie polskiego wybrzeża jako lokalny produkt turystyczny”. Piotr Witkowski, prezes Stowarzyszenia Latarnik oraz prof. dr hab. Antoni Komorowski wraz z prof. Iwoną Pietkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni wskazali na konieczność podjęcia szeregu konkretnych działań, by latarnie mogły zafunkcjonować jako ważny produkt turystyczny.
Drugi dzień obrad otworzył prezes Alan Aleksandrowicz, który zaproponował na przewodniczącego obrad delegata Darłowa, Tomasza Bobina. Prezydium LXII WZD stanowili Tomasz Bobin, Alan Aleksandrowicz, Artur Dąbkowski oraz Jarosław Kłodziński. Jednogłośnie przyjęty został porządek obrad, a następnie wybrano skład Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków.
Zgodnie z porządkiem obrad Tomasz Bobin poprosił dyrektora Marcina Makowskiego o sprawozdanie z realizacji bieżącej działalności Związku oraz wykonania planu dochodów i wydatków Związku za 2023 rok. Marcin Makowski przedstawił sprawozdanie (w formie prezentacji), następnie głos zabrała p. Dorota Goyke, która przedstawiła sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Związku za rok 2023.
Kolejnym punktem dnia statutowego obrad były propozycje uchwał i wniosków do podjęcia.
Jednogłośnie przyjęto uchwały: w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu z działalności ZMiGM za rok 2023, w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania Planu Dochodów i Wydatków za rok 2023, w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego ZMiGM za rok 2023 oraz uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi za ok 2023.
W ramach wolnych wniosków prezes Aleksandrowicz poinformował zebranych, że postulaty ZMiGM, zarówno Polska Morska, jak i te wcześniej zgłaszane, zostały wysłane do Ministra Finansów oraz pozostałych przedstawicieli rządu. W ramach konferencji Local Trends w imieniu Związku Tomasz Bobin będzie miał okazję poprowadzić panel Zarządzanie Brzegiem Morskim.
Głos zabrał delegat Cedr Wielkich Wojciech Mańkiewicz, który podziękował Związkowi za wsparcie i pokrótce przedstawił problem związany z niewłaściwym zagospodarowaniem terenów zwanych międzywałem. Tereny te powinny stanowić łąki i pastwiska lub służyć uprawie wikliny, która stanowi wzmocnienie tych terenów. Są one jednak uprawiane i nawożone i wraz z roztopami cały nawóz trafia do wód Wisły, a dalej do morza, czego efektem w sezonie letnim są sinice. Pani Eliza Kulbat z PG zajmuje się przygotowaniem raportu, który ma powstać na koniec roku. Raport może zostać zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Związku Następnie Grzegorz Kubiak, Sekretarz Miasta Mielno, poprosił w imieniu chorej Olgi Roszak-Pezały, burmistrz Mielna, o przegłosowanie uchwały popierającej starania Mielna o poszerzenie granic administracyjnych o Sołectwo Łazy. Decyzją radnych Rada Miejska podjęła uchwałę obligującą burmistrz Mielna o zmianę granic administracyjnych o Łazy. Łazy to zaplecze rozwojowe dla gminy Mielno, było bardzo dużo sygnałów ze strony mieszkańców, że Sianów, który przejął Łazy mimo sprzeciwu mieszkańców, nie ma odpowiedniego doświadczenia w zarządzaniu sołectwem nadmorskim. Alan Aleksandrowicz zadeklarował poparcie dla starań Mielna i dodatkowo zobowiązał się, że Zarząd podejmie stanowisko w sprawie zmiany obowiązujących przepisów. Podjęto też uchwałę w tej sprawie.
Z kolei Tyberiusz Narkowicz wniósł o przyjęcie przez delegatów uchwały o zabezpieczenie środków z budżetu państwa na ochronę brzegów morskich. Jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej kontynuacji programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”.
Głos zabrał następnie p. Rafał Zahorski, reprezentujący członka wspierającego Związku – samorząd województwo zachodniopomorskiego, a od 1 stycznia pełnomocnik Zarządu Portu Morskiego Szczecin – Świnoujście ds. strategii. Zadeklarował, że chciałby się zająć kompleksową strategią dla portów morskich i wybrzeża. Druga podjęta przez niego kwestia to zanieczyszczenie Odry. Badania naukowe potwierdziły, że główne zanieczyszczenia soli w wodzie pochodzą ze zrzutów kopalni Miedzi KGHM. W województwie zachodniopomorskim istnieje nadwyżka energii z OZE, zrzuty kopalniane można byłoby poddawać hydrolizie, wykorzystując tę nadwyżkę energii. Potrzeba jedynie zainwestowania w odpowiednie linie technologiczne.
Przewodniczący obrad Tomasz Bobin, z uwagi na brak innych wniosków, poprosił Prezesa Związku o krótkie podsumowanie kadencji. Alan Aleksandrowicz podziękował delegatom, którzy angażowali się w działania ZMiGM. Wyraził zadowolenie z przystąpienia marszałka zachodniopomorskiego do Związku. Zadeklarował potrzebę zmiany statutu, tak aby otworzyć się na inne zainteresowane przystąpieniem do ZMiGM podmioty. Stwierdził, że po spotkaniu z ministrem Marchewką jest szansa na bliższą, bardziej elastyczną współpracę z Ministerstwem Infrastruktury, a w nowej kadencji należy powołać zespół – grupę roboczą, która będzie mogła na bieżąco, wraz z przedstawicielem ministerstwa, opiniować zgłaszane postulaty.
Na tym obrady LXII Walnego Zebrania Delegatów Związku Miast i Gmin Morskich zakończono.