Orszak z darłowskim akcentem
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, mieszkańcy Darłowa oraz licznie przybyli goście zgromadzili się na Zamku Króla Eryka, by wziąć udział w tradycyjnym Orszaku i oddać pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.
6 stycznia 2025 roku trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący różne strony świata, przybyli do Darłowa, by na dziedzińcu Zamku Króla Skandynawii i Księcia Pomorza Eryka Pomorskiego wspólnie zgromadzić się i wyruszyć wraz darami do Kościoła Mariackiego. W ich role wcielili się przedstawiciele lokalnych parafii: ks. Bogusław Fortuński, o. Kamil Maria Średnicki z Parafii M.B. Częstochowskiej i brat Wojciech Mach z Parafii pw. Maksymiliana Kolbego w Darłówku. Króla Eryka Pomorskiego zagrał Karol Matusiak, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, który przypomniał zgromadzonym o zasługach tego historycznego władcy, nazywanego „cesarzem północy”.
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem burmistrza Darłowa, Arkadiusza Klimowicza, a następnie sformowano barwny orszak, któremu przewodziła Sławieńska Orkiestra Dęta. Towarzyszyła jej Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, nadając wydarzeniu wyjątkowy charakter.
Święto Trzech Króli, choć wywodzi się z tradycji kościelnej, stało się w Polsce i wielu innych krajach dniem ustawowo wolnym od pracy, co sprzyja integracji społeczności lokalnych. W Darłowie Orszak Czterech Króli jest nie tylko religijnym wydarzeniem, ale także sposobem na zjednoczenie mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.
Kulminacją obchodów Święta Trzech Króli było złożenie darów w symbolicznej szopce oraz msza święta, która zakończyła ten wyjątkowy dzień, podkreślając jego duchowy i wspólnotowy wymiar.
fot. Alicja Nowak