Otwierają Muzeum w Darłowie
Od środy 13 maja 2020 Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie ponownie będzie otwarte dla zwiedzających. Jeśli wybierzemy się do Muzeum, to trzeba pamiętać o kilku zasadach: ważna jest mniejsza liczba zwiedzających, którzy jednocześnie będą mogli przebywać na terenie placówki oraz zachowanie wyznaczonych tras zwiedzania. Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie do czasu odwołania epidemii Covid-19 odbywać się będzie jedynie: w środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 10 do 16. W poniedziałek i wtorek muzeum nieczynne. Muzeum w czasie epidemii można zwiedzać wyłącznie indywidualnie. Warunkiem wstępu do muzeum oprócz biletu jest przestrzeganie następujących zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
– Na terenie zamku może przebywać jednocześnie max. 80 osób, z zachowaniem dystansu społecznego min. 2 metry
– Osoby zwiedzające muzeum są zobowiązane do zakrywania ust i nosa (istnieje możliwość zakupu maseczek w kasie muzeum)
– Każdy zwiedzający jest zobowiązany przed wejściem do muzeum do dezynfekcji rąk oraz założenia rękawiczek, zgodnie z instrukcją GIS.
– Środki dezynfekcyjne znajdują się w miejscach ogólnodostępnych.
– Podczas zwiedzania obowiązuje zakaz dotykania eksponatów i elementów ekspozycji.
– W przypadku złego samopoczucia należy poinformować pracownika muzeum lub zgłosić telefonicznie pod nr. 94-314-23-51
Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających w dniach:11 czerwca – Boże Ciało: 1 listopada – Wszystkich Świętych; 11 listopada – Święto Niepodległości; 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.
Do odwołania zawieszona jest działalność edukacyjna muzeum w tym spotkania, wernisaże lekcje, wykłady i warsztaty.
Aktualnie do dyspozycji zwiedzających są następujące wystawy:
1. W holu głównym przy wejściu: Portret podwójny fundatorów zamku Bogusława V i Elżbiety córki Kazimierza Wielkiego oraz Wielki Herb Ziem Gryfitów;
2. Sztuka sakralna ziemi sławieńskiej w Sali Rycerskiej i późniejszym kościele protestanckim na parterze;
3. Pomorska sztuka ludowa na I piętrze w byłym pomieszczeniu mieszkalnym;
4.Medaliony i medale Królów i Książąt Polskich w dawnej kaplicy zamkowej-I piętrze;
5. Na tym samym poziomie eksponowana jest wystawa „Broń i akcesoria myśliwskie” ze zbiorów własnych i z Muzeum Regionalnego w Szczecinku
6. Ekspozycja mieszczańskiego rzemiosła artystycznego w stylu biedermeier i nie tylko w sali zielonej i w holu na II piętrze. Ekspozycja została uzupełniona XIX- wiecznymi elementami związanymi z modą i obyczajami plażowymi.
7. Wyposażenie wnętrz zamkowych i pałacowych, w tym: barokowe meble gdańskie, konwisarstwo pomorskie i portrety książąt pomorskich w dawnej sali muzykantów na I p.
8. Życie, działalność i zasługi króla Eryka Pomorskiego – władcy Skandynawii i Pomorza w sali przyjęć na I piętrze;
9. Zamkowa sypialnia na II kondygnacji i elementy uzbrojenia rycerskiego oraz skrzynie dworskie i trofea myśliwskie w sali kominkowej XVII -wiecznego budynku bramnego;
10. W zamkowej wieży w dawnej zbrojowni na III kondygnacji trofea myśliwskie oraz mumia kota zamurowanego żywcem w XIV wieku, na wotywną ofiarę. Na IV kondygnacji- skarbiec króla Eryka i na V kondygnacji widoki Darłowa na cztery strony świata;
11. W zamkowej piwnicy XIV- wieczny system ogrzewania zamku, cela więzienna i narzędzia tortur;
12.Na parterze w pawilonie zachodnim z osobnym wejściem znajduje sie wystawa Dirlov – Rügenwalde – Darłowo Miasto nad Bałtykiem. Prezentuje ona dzieje od pomorskiego grodu Dirlov poprzez książęce miasto Gryfitów Rügenwalde po raz drugi lokowane w 1312 r. oraz niemiecki Stadt do polskiego powojennego Darłowa.
13. W sali wystaw zmiennych na parterze możemy oglądać wystawę p.t. „Za murami dworów i pałaców”. Są na niej XIX w. litografie, obrazy, dawne i obecne zdjęcia okolicznych dworów i pałaców oraz przedmioty codziennego użytku.