kafelek cherezińska
Powrót pomorskich księżniczek – spotkanie z Elżbietą Cherezińską
13 lipca 2024 roku o godz. 12.45 zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Cherezińską – pisarką, teatrolożką, specjalistką od powieści historycznej (m.in. cykle: „Północna droga”, „Odrodzone królestwo”, „Harda królowa”).
W 2023 roku w księgarniach pojawiła się jej najnowsza książka: „Sydonia. Słowo się rzekło”. W 1620 roku, w Szczecinie – po rocznym procesie, okrutnych torturach, które miały na celu wymuszenie zeznań, heroicznym wysiłku samodzielnej obrony i próby oczyszczenia się z zarzutów o uprawianie czarów – stracono, należącą do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, Sydonię von Bork. Najważniejszym ze stawianych jej zarzutów było uśmiercenie panującego księcia – Filipa II. Po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim – wymarła cała dynastia (Franciszek, Ulryk, Filip Juliusz i w 1637 roku – ostatni z Gryfitów – Bogusław XIV), a księstwo zniknęło z mapy. Przekaz o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościł w umysłach i wyobraźni ludzi. Podobno to zemsta za niedotrzymaną obietnicę małżeństwa. Tyle legenda.
Prawdziwą Sydonię von Bork poznajemy dzięki dokumentom procesowym. Zachowały się akta dokumentujące jej procesy o majątek z rodziną oraz – znacznie bardziej skąpe – materiały procesowe. Tragedia Sydonii prowokuje do stawiania najważniejszych, bardzo współczesnych pytań, w tym pytania o granice milczenia.
Sydonia była zaradna, sprawcza, chciała żyć na własnych warunkach, myślała perspektywicznie i niezależnie. „Przeklęte babsko”, „chwast”, „jadowita żmija”, „wichrzycielka”, „kłótliwa baba”, to najłagodniejsze ze słów, jakimi określali Sydonię współcześni. Drażniła ludzi, zadziwiała uporem, determinacją i nieustępliwością, chciała być usłyszana i wysłuchana. Jakie to uniwersalne: prawdziwe wtedy i dzisiaj.
W każdej kobiecie jest pomorska księżniczka.
Zapraszamy 13 lipca, g. 12.45 do hali festiwalowej.
Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.
Słowo się rzekło
Lekcja historii
Odkryj lokalność
Pomorskie księżniczki
Zadawaj pytania
lubiędarłowo
_____________________________________________
Wstęp wolny.
Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.