Książka i butelki wody na stole konferencyjnym
Premiera XIV tomu Historii i Kultury Ziemi Sławieńskiej
W sobotę, 23 października na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie miała miejsce oficjalna premiera kolejnego tomu Historii i Kultury Ziemi Sławieńskiej. To już czternaste wydanie, które ukazało się za pośrednictwem fundacji “Dziedzictwo”, pod red. Jana Sroki i prof. zw. Włodzimierza Rączkowskiego (UAM). Wydano ją przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Darłowie oraz Starostwa Powiatowego w Sławnie.
Tak jak przy poprzednich wydaniach, premiera XIV tomu miała format otwartej dla wszystkich konferencji. Ta ze względu na pandemię odbyła się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Pomimo to przybyło na nią połowa prelegentów. Swoją obecnością zaszczyciła nas senator RP Bogusława Orzechowska, która w raz z mężem przebywała w Darłowie na którkim urlopie.
XIV tom nosi tytuł: Migawki z historii miasta i okolic. Zawiera 10 referatów, w tym tłumaczenia na język niemiecki przez jedną z autorek: Brygidę Jerzewską. Publikację można nabyć w księgarni Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w punktach Centrów Obsługi Turystycznej DARLOTu (ul. Kotwiczna i Pocztowa), w Miejskiej Bibliotece, a także w wersji elektronicznej na stronie fundacji.
Jan Sroka (Sławno), Włodzimierz Rączkowski (Poznań), Migawki z przeszłości Darłowa i okolic: wprowadzenie
Rafał Witkowski (UAM Poznań), Johann Christian Schöttgen i jego artykuł o dziejach kartuzji darłowskiej z 1721 roku
Jadwiga Kowalczyk-Kontowska (Szczecinek), Darłowska rodzina Hemptenmacherów i jej wpływ na życie miasta w XIX wieku
Małgorzata Świątkowska (Darłowo), Port darłowski w latach 18401883
Józef Lindmajer (Słupsk), Sytuacja społeczna i polityczna na terenie ziemi sławieńskiej w latach 18451850 (w tym wydarzenia darłowskie 22 lipca 1848 roku)
Krystyna Rypniewska (Koszalin), Nowożytne witraże z kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dobiesławiu, obecnie w koszalińskiej kaplicy Domu Biskupiego
Kacper Pencarski (Słupsk), Port w Darłowie w okresie międzywojennym
Ewa Gwiazdowska (Szczecin), Dawne pocztówki źródłem wiedzy o Darłówku
Brygida Jerzewska (Darłowo), Rügenwalde – Darłowo w roku 1945: urywki wspomnień
Stefanie Naumann (Stockton, Kalifornia), Tadeusz Leon Haska in Darłowo, Poland, 19451946