Profilaktyka 40 PLUS – bezpłatne badania do 30 kwietnia
Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 PLUS – ruszył w lipcu 2021 roku. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. Minister Izabela Leszczyna zdecydowała o jego wydłużeniu do 30 kwietnia 2025 roku. Masz więc więcej czasu na sprawdzenie kondycji swojego organizmu. Dlatego koniec z wymówkami. Wypełnij ankietę, weź skierowanie i umów się na bezpłatne badania. Możesz z niego skorzystać, jeśli masz przynajmniej 40 lat (nie ma górnej granicy wieku). Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat!
Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje
Program Profilaktyka 40 PLUS został stworzony, aby pomóc w wykrywaniu ryzyka najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, czy problemy z funkcjonowaniem wątroby, nerek oraz nowotwory – w tym raka prostaty u mężczyzn. Dzięki badaniom możesz zyskać pełny obraz swojego stanu zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki.
Dlaczego warto skorzystać z programu?
Głównym celem programu jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, by nie przeoczyć początkowo drobnych problemów związanych ze zdrowiem i zareagować odpowiednio wcześnie, aby nie dopuścić do powikłań.
Program to również szansa na wskazówki, jak poprawić styl życia, aby skuteczniej dbać o zdrowie. Cały proces jest prosty i wygodny – nie musisz odwiedzać lekarza, aby uzyskać skierowanie. E-skierowanie na badania otrzymasz bez wychodzenia z domu, po wypełnieniu krótkiej ankiety zdrowotnej online. To szybki krok w stronę lepszego zdrowia!
Program Profilaktyka 40 PLUS oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania otrzymasz w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełniasz zanim dostaniesz e-skierowanie.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:
morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
stężenie glukozy we krwi
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
poziom kreatyniny we krwi
badanie ogólne moczu
poziom kwasu moczowego we krwi
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:
morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
stężenie glukozy we krwi
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
poziom kreatyniny we krwi
badanie ogólne moczu
poziom kwasu moczowego we krwi
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny:
pomiar ciśnienia tętniczego
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Przebadaj się i zachęć bliskich do wykonania badań. Pamiętaj, że dopuszczono możliwości PONOWNEGO WYKONANIA BADAŃ, pod warunkiem, że od udzielenia poprzednich świadczeń w ramach Programu upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli skorzystałeś dwa razy z programu 40+ możesz przystąpić do badań po raz trzeci. Warunkiem koniecznym jest, aby od drugiego badania upłynęło 12 miesięcy (+ 7 dni). System automatycznie wystawi skierowanie na trzecie badanie – bez potrzeby wypełniania nowej ankiety.
Ankieta przepustką do darmowych badań
Chcesz się zbadać, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania.
Ankietę wypełnisz:
- na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” > „Ankiety” lub lub skorzystaj z pomocy konsultanta darłowskiego oddziału DIAGNOSTYKA+, który pomoże Ci przejść proces krok po kroku +48 456 455 323. (Jeżeli jest to Twoje kolejne badanie – nie musisz wypełniać ankiety – sprawdź na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), czy skierowanie zostało już automatyczne wygenerowane. Pamiętaj jednak, że od ostatniego badania musi upłynąć 12 miesięcy.). Dalej poczekaj na wystawienie e-skierowania, wybierz placówkę spośród Punktów Pobrań DIAGNOSTYKI, przyjdź do wybranego Punktu Pobrań z dokumentem tożsamości. Wyniki badań odbierzesz online lub w Punkcie Pobrań.
- w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”)
- w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. W Darłowie to Punkt Pobrań Diagnostyki, przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 32. Czynny w godz. 7:00-18:00. Telefon: 799 356 685. (ankiety będą do pobrania również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Darłowie i darłowskim ratuszu na biurze podawczym)
Nie masz IKP? Załóż go i sprawdzaj historię swojego zdrowia, wystawione e-recepty, i wiele więcej. Odkryj wszystkie możliwości Internetowego Konta Pacjenta
Umów się na badania
Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez aplikację mojeIKP
- bezpośrednio w przychodni POZ.
Na badania przynieś dowód osobisty. Nie musisz drukować e-skierowania, wystarczy, że je masz w systemie.