Niebieski znak parking dla osób niepełnosprawnych
Program „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU
w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” edycja 2025
Miasto Darłowo po raz kolejny podjęło działania w związku z przystąpieniem do realizacji w 2025 roku Programu „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025, realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
1. Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
1) wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
3) załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
4) korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
5) zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.
Wzór karty zgłoszenia do programu w ramach usługi asystencji osobistej stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:
1) 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
2) 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- 360 godzin rocznie dla:
a) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
b) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Szczegółowe informacje o programie uzyskają Państwo klikając w link Program „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025
Mając na względzie powyższe zwracamy się do osób zainteresowanych tą forma wsparcia o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w Programie w terminie do 9 sierpnia 2024 r. do godz. 15.00 do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie ul. Ojca Damiana Tynieckiego 20 :
* najlepiej osobiście w godzinach pracy Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00;
* na adres mailowy tut. Ośrodka : mops@darlowo.pl
* można wysłać Kartę udziału w Programie za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Darłowie ul. Ojca Damiana Tynieckiego 20,76-150 Darłowo.
Do karty zgłoszenia udziału w Programie „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowanego na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.), lub w przypadku
dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 94 314 01-58 u Zastępcy Dyrektora Beaty Porębskiej
Zebrane informacje posłużą do ustalenia zapotrzebowania na tego typu usługę w roku 2025 i aplikowanie o środki finansowe na realizację Programu „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025.