Prosto z sesji Rady Miejskiej
5 listopada obradowali radni na XLII Sesji Rady Miejskiej w Darłowie, która odbyła się w trybie zdalnym, a poprowadził ją przewodniczący Czesław Woźniak. Obrady zostały zwołane na wniosek Burmistrza Miasta Darłowo.
Przed przystąpieniem do realizacji punktów porządku obrad głos zabrał uczestniczący w sesji ks. Krzysztof Sendecki – dyrektor Domu Hospicyjno-Opiekuńczego im. Bpa Czesława Domina w Darłowie. Dyrektor darłowskiego hospicjum podziękował władzom Darłowa, radnym oraz mieszkańcom za „codzienną troskę o hospicjum”, która widoczna jest m.in. w kwotach zebranych na niedawno zorganizowanym przez Fundację Charytatywną „Morze Miłości” balu charytatywnym czy zbiórce na cmentarzach 1 listopada.
W trakcie sesji 12 obecnych na obradach radnych przegłosowało w sumie 8 uchwał – wszystkie jednomyślnie.
Dokonano zmian budżetu Darłowa. Uchwałą zmieniającą zwiększono dochody o kwotę 465 435,84 zł z tytułu otrzymanych środków z odszkodowań, z wyżej wykonanych dochodów z opłaty miejscowej i opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz z otrzymanych środków na szczepienia przeciwko COVID-19 (przeznaczanych na transport i infolinię), które zostały wcześniej zabezpieczone własnymi środkami samorządowymi. Uchwałą wprowadzono ponadto nowe zadanie inwestycyjne pn. „Budowa nowej drogi gminnej w klasie dojazdowej stanowiącej połączenie ulicy Nadmorskiej z ulicą Kapitańską w Darłowie”, które realizowane będzie przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Omawianą uchwałą ustanowiono także inne, mniej istotne modyfikacje budżetu miejskiego.
Wraz z uchwaleniem uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy – Miasto Darłowo na 2021 rok niezbędne było znowelizowanie wieloletniej prognozy finansowej darłowskiego samorządu na lata 2021-2024, w której zawarte zostały zmiany wprowadzone nowelizacją budżetu.
W punkcie 4. porządku obrad radni pochylili się nad złożonym przez Burmistrza Darłowa projektem uchwały w sprawie zbycia na własność działki gruntu położonej w Darłowie, zabudowanej przez dzierżawcę gruntu boksem garażowym. Jak czytamy w uzasadnieniu, dzierżawca działki wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Miasta Darłowo o bezprzetargowe jej nabycie wraz z nieodpłatnym przeniesieniem nakładów, które stanowią jego własność, tj. boks garażowy. W związku z brakiem przeciwwskazań prawnych do zbycia działki na rzecz dzierżawcy, Rada Miejska wydała zgodę na bezprzetargową sprzedaż przedmiotowej działki.
Uchwalono także przepisy dotyczące przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednostki strukturalnej C – Darłówko Wschodnie położonej na obszarze Gminy Miasto Darłowo – obszar C14. Teren ten jest zurbanizowany, stanowi w większości własność prywatną i znajduje się w północnej części Darłowa, wzdłuż ulicy Józefa Conrada, a jego powierzchnia wynosi ok. 0,57 ha. Zmiana planu podyktowana jest potrzebą poprawienia warunków i zwiększenia możliwości rozwoju zabudowy przede wszystkim terenów usługowych. Uchwała umożliwi efektywniejsze wykorzystanie terenów z zachowaniem zasad ładu przestrzennego. Zmiana MPZP ma szansę przyczynić się do powstania obiektów o wysokiej formie architektonicznej w centrum Darłówka Wschodniego.
Radni w drodze uchwały wyrazili także zgodę na wydzierżawienie nieruchomości przy ul. Gen. Józefa Sowińskiego i Al. Wojska Polskiego na okres 15 lat.
Ważnym punktem piątkowej sesji Rady Miejskiej w Darłowie było przyjęcie uchwały w sprawie przygotowania projektu uchwały ustalającej „Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”. Uchwalonymi przepisami umożliwia się rozpoczęcie prac w celu przygotowania zasad i warunków gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów budowlanych, z jakich będą mogły być wykonywane elementy wspomnianej małej architektury czy instalacji reklamowych. Finalizacja prac pozwoli na zachowanie krajobrazu priorytetowego, szczególnie cennego dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne czy estetyczno-widokowe.
Dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców Darłowa, Rada Miejska rozpatrzyła pozytywnie projekt uchwały ws. wskazania wstępnej lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych usytuowanych w ciągu dróg wojewódzkich na terenie miasta Darłowo. Nowe przystanki autobusowe zostały zaproponowane w bezpośredniej okolicy przychodni przy ul. M. C. Skłodowskiej 32, na ul. Podzamcze oraz po obu stronach ul. Morskiej na wysokości skrzyżowania z ul. Chełmońskiego.
Jako ostatnie przegłosowano uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Darłowo – która jednocześnie określa granice obwodów publicznych szkół podstawowych – oraz przepisy przyjmujące „Program współpracy Miasta Darłowo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2022”. Obie uchwały miały charakter techniczny, a ich rozpatrzenie przez radnych wynika z przedmiotowych przepisów krajowych.
Po wyczerpaniu porządku obrad padły pytania dot. postępu programu szczepień przeciwko COVID-19 w Darłowie oraz funkcjonowania przychodni przy ul. Skłodowskiej. Zastępca Burmistrza Darłowa Rafał Nagórski oraz radna Bożena Magier przedstawili informacje w tej sprawie. Przy tej okazji padł ze strony władz Darłowa i radnych apel o szczepienie się przeciwko koronawirusowi. Wiceburmistrz Nagórski zaprosił także mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które 11 listopada odbędą się także w Darłowie.
Wyniki wszystkich głosowań oraz retransmisja sesji dostępne są w aplikacji www.posiedzenia.pl. Dokumenty i przyjęte uchwały niebawem zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Darłowie, a także w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.