449618040 1003843938411694 538400573595359640 n
Prowadzący: 12. Media i Sztuka – festiwal w Darłowie | 11-14 lipca 2024
Cezary Łazarewicz – pisarz, dziennikarz prasowy, publicysta, reporter. Autor wielu książek reporterskich: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich”, „Elegancki morderca”, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (Nagroda Literacka „Nike”), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „1968. Czasy nadchodzą nowe” (wraz z Ewą Winnicką), „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” i „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2024.). Darłowianin (absolwent Zespołu Szkół Morskich), jeden z ojców idei festiwalu „Media i Sztuka”, człowiek kreujący festiwalową rzeczywistość i odpowiedzialny za festiwalowy program.
Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek, mistrzyni wywiadu. Związana na stałe z portalem Onet, publikowała w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polska The Times”, „Newsweeku Polska”, „Wprost”. Pracowała w radiu TOK FM i Polskim Radio 24. Autorka i współautorka wielu książek: „Płk. Roman Polko. Gromowładny”, „Bez znieczulenia: jak powstaje człowiek”, „Bez strachu. Jak umiera człowiek”, „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej”, „Dorosnąć do śmierci”, „Kulisy warszawskiego ratusza”, „Śmierć warta zachodu”, „Niewygodni”. Od lat związana z Darłowem, wielokrotna gościni i prowadząca Festiwalu Media i Sztuka.
Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka tygodnika „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu”, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej z Anną Dziewit-Meller. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Brak informacji o związkach z Darłowem – w tym roku debiutuje i rozpoczyna swoją przygodę z Królewskim Miastem. Pięknych rozmów i powodzenia!
Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek: „Londyńczycy”, „Angole”, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka”, „Był sobie chłopczyk”, „Greenpoint. Kroniki Małej Polski” oraz „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”. Współautorka książek: „Głosy” i „Władcy strachu” (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także „1968” (z Cezarym Łazarewiczem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laureatka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Żona Darłowianina. W roku 2022 otrzymała Falę – nagrodę Festiwalu – za „całokształt działalności, w szczególności za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dziennikarskiej na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej”.
Pojedyncze spotkania poprowadzą:
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wydał pięć tomów wierszy: „Wybór większości”, „Hurtownia ran”, „Wiersze ludowe”, „Pełne morze”, „Polskie znaki” oraz książkę dla dzieci „Bajki Misia Fisia”. Autor książek biograficznych o ks. Józefie Tischnerze („Tischner”; „Kapelusz na wodzie”), redaktor jego pism, opiekun merytoryczny Dni Tischnerowskich w Krakowie. Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Tomaszem Węcławskim, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i Wojciechem Waglewskim. Jego najnowsza książka to „Dziennik pocieszenia”. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Krakowie i nie wiadomo jeszcze, czy woli góry, czy morze .
Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego, która była jej debiutem literackim oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”, a w 2022 za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Od lat związana z Festiwalem Media i Sztuka w Darłowie, na którym występuje we wszystkich możliwych rolach: jako gościni, prowadząca oraz ucząca, „jak się starzeć bez godności”.
Andrzej Mielcarek – od 2023 roku dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Absolwent polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dziennikarz i wydawca. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, kierował dziennikami regionalnymi „Głos Pomorza”, „Dziennik Wschodni”, „Gazeta Pomorska”. Wydawca miesięcznika „Prestiż. Magazyn koszaliński”. Projektował nowe periodyki, szkolił adeptów dziennikarstwa, prowadzi warsztaty i szkolenia dla menedżerów. W 2021 roku został wybrany na prezesa Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. Mocno związany z regionem, w tym – jako prowadzący – z Festiwalem Media i Sztuka.
Martyna Słowik – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka stypendium dziennikarskiego im. Leopolda Ungera, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium Dziennikarskiego FWPN. Zajmuje się głównie kwestiami związanymi z kryzysem klimatycznym, ekologią, psychologią społeczną i prawami kobiet.
Bartosz Węglarczyk – dziennikarz, felietonista „Newsweeka”, dyrektor programowy i redaktor naczelny portalu Onet. Od 2024 roku prowadzi videocast „Naczelni” z Tomaszem Sekielskim na stronie portalu. Autor książki „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać” (wspólnie z Jonnym Danielsem).
Arleta Zalewska – dziennikarka, reporterka polityczna Fakty TVN (materiały przygotowuje od 2013 roku). W TVN24 od 2007 roku. Współpracuje z portalem tvn24.pl i TVN24 GO. Współautorka podcastów „Wybory kobiet” oraz cyklu „Ukraina walczy. Cywile”.
Ucz się od najlepszych
Zadawaj pytania
#lubiędarłowo
Na 12. Media i Sztuka – festiwal w Darłowie | 11-14 lipca 2024 zaprasza Miasto Darłowo. Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie
Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027