Spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem
Wieczorem w sobotę 26 czerwca 2021 na rynku starego miasta w Darłowie odbyło się spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem twórcą powieści kryminalnych, scenarzystą i biografem Leopolda Tyrmanda. Marcel Woźniak urodził się w 1984 roku w Kwidzynie. W swoim dorobku ma zarówno pozycje beletrystyczne, jak i literaturę non fiction.
Darłowo jak mówił Marcel Woźniak jest mu bliskie i to z wielu powodów. Przede wszystkim z uwagi na Leopolda Tyrmanda, który bywał w Darłowie a także akcję jego powieści psychologicznej „Siedem Dalekich Rejsów”, którą umieścił właśnie w powojennym Darłowie. Książka ta doczekała się ekranizacji – Naprawdę wczoraj (1963), gdzie w rolach głównych wystąpili m.in.: Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki.
Innym z powodów ważnych dla Marcela Woźniaka – autora powieści kryminalnej „Mgnienie”, którego akcja rozgrywa się w nadbałtyckim Darłowie jest umiejscowienie historii i przygód Leona Brodzkiego w naszym mieście, co przyczyniło się do promocji Darłowa wśród czytelników i wielbicieli jego twórczości. Jeszcze innym powodem przywiązania Marcelego Woźniaka do Darłowa jest Leopold Tyrmand, którego Darłowski Ośrodek Kultury został nazwany im. Leopolda Tyrmanda i tu stanęła ławeczka z rzeźbą bohatera biografii jego pióra.
Z okazji Dni Morza Marcel Woźniak wspomniał jakpodczas wojny Tyrmand głowił się, jak dostać się do Wielkiej Brytanii – miejsca, gdzie w końcu byłby bezpieczny. W połowie 1944 roku zaokrętował się we Frankfurcie, jako marynarz pokładowy na statku, który płynął z Niemiec do Szwecji z transportem węgla. Niestety plan ucieczki spełzł na niczym – Tyrmand wpadł w ręce Gestapo w Norwegii trafił do obozu jenieckiego w Grini.
Po wojnie wrócił do kraju, gdzie został dziennikarzem – w „Przekroju” i w „Expressie Wieczornym”. Mieszkał w Warszawie, a pisywał do wydawanego w Krakowie „Tygodnika Powszechnego” – zarówno o imprezach sportowych, jak i kulturalnych: wystawach, koncertach.
Bardzo ważnym dziełem Marcelego Woźniaka jest „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie”. Odsłania ona postać oraz barwne i ciekawe życie autora słynnej powieści „Zły”.
Spotkanie poprowadziła Joanna Witkowska dyrektorka MBP. Organizatorem tego literackiego wydarzenia były Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda i Miejska Biblioteka Publiczna im Agnieszki Osieckiej.