Przegląd portu z żaglowcem i budynkami w tle
STS Kapitan Borchardt po raz pierwszy w darłowskim porcie
STS Kapitan Borchardt – najstarszy żaglowiec pływający pod polską banderą zawitał dziś do darłowskiego portu. Ten trzymasztowy szkuner gaflowy został zwodowany w Holandii w 1918 roku i służył początkowo jako oceaniczny statek towarowy. Jego zanurzenie to 3,21m, długość całkowita 45m, a szerokość 7,02m.
Zapewniono nas, że to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta żaglowca w darłowskim porcie. Klimat naszej mariny i infrastruktura zachęca, żeby być u was częstszym gościem -mówił kpt. Mateusz Nowak w rozmowie z Arturem Wejnerowskim.
Skąd taki patron? Gdy wodowano statek, w Polsce rozpoczynały się prace nad stworzeniem floty morskiej i edukacją przyszłych kadr. Powstała pierwsza szkoła morska w Tczewie. Pojawił się w niej Karol Olgierd Borchardt, późniejszy kapitan i propagator tradycji morskiej, autor książki “Znaczy kapitan”.
“Kapitan Borchardt” jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą. Został zwodowany w Holandii w 1918 roku i służył początkowo jako oceaniczny statek towarowy. Przebudowany w 1989 roku, wyposażony w czternaście kabin. Do Polski sprowadzony po zakupie od szwedzkiego armatora pod nazwą Najaden jako statek szkolny. Kupiony przez obecnego właściciela 30 sierpnia 2011 roku. Uroczystość nadania nazwy odbyła się 8 października tego samego roku. Jednostkę nazwano imieniem kapitana Karola Olgierda Borchardta. Matką chrzestną żaglowca została wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko. W uroczystości wziął także udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Żaglowiec może zabrać na pokład maksymalnie 64 osoby w systemie regatowym “gorącej koi” (tj. w obsadzie czterech wacht 15-osobowych w rejsach regatowych) lub maksymalnie 49 osób w rejsach szkoleniowych.
Stałą załogę stanowią: kapitan, bosman, mechanik i kuk oraz czterej oficerowie wachtowi.
Od 06 sierpnia 2017 r. portem macierzystym jednostki został Szczecin, a uroczystość zmiany bandery nastąpiła w trakcie finału regat Tall Ship Races 2017 w Szczecinie.
W obsadzie pełnej skład załogi wynosi:
- w rejsach szkoleniowych 8 osób załogi stałej i 41 kadetów,
- w rejsach turystycznych armator zwiększa do 16 osób liczebność załogi szkieletowej i wtedy zabiera maksymalnie na pokład 33 pasażerów dla komfortowej obsługi rejsów pasażerskich.
Więcej informacji o żaglowcu, zapisach na rejsy można znaleźć na oficjalnej stronie: www.kapitanborchardt.pl
fot. Artur Wejnerowski