Dwóch seniorów używających tabletu w biurze
Trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego
Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, które potrwa do 30 września 2021 r.
Można zagłosować w firmie papierowej – Urząd Miejski w Darłowie oraz Terminal Pasażerski – Darłówko Zachodnie ul. Kotwiczna 14, lub elektronicznej – www.budzet.darlowo.pl.
Poniżej prezentujemy szczegółowe opisy projektów, na które można oddać swój głos. Wybieramy 1 projekt inwestycyjny i/lub 1 projekt społeczny. Zachęcamy mieszkańców do głosowania!
Na zdjęciu: głosowanie w formie papierowej w Urzędzie Miejskim w Darłowie.
Zgłoszone projekty
Projekt inwestycyjny: „Naukowa ścieżka doświadczeń przy Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie”
Koszt: 99 804,00 zł
Lokalizacja: Teren zielony przy Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie
Celem realizacji projektu jest stworzenie ogólnodostępnej Naukowej Ścieżki Doświadczeń składającej się z 6 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do zabawy na świeżym powietrzu. W skład urządzeń prezentujących w interaktywny sposób wybrane zagadnienia naukowe wchodzą: Bliźniacze lustra, Naukowy Hex, Głuchy telefon, Peryskop. Zegar słoneczny i Eko-memory. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Naukowa Ścieżka Doświadczeń będzie dostosowana do osób w różny wieku oraz osób z niepełnosprawnością ruchową.
Projekt społeczny: „Naukowa ścieżka doświadczeń przy Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie”
Koszt: 10 000,00 zł
Lokalizacja: Teren nowopowstającego skate parku zlokalizowanego na „Wyspie Łososiowej”
Projekt zakłada organizację Mistrzostw Darłowa w jeździe wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach z profesjonalnym pokazem jazdy instruktorów, a także koncert hiphopowy dla dzieci i młodzieży. Impreza odbyłaby się w lipcu 2022 roku. Realizacja projektu ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i sportu wśród dzieci i młodzieży.
Projekt inwestycyjny: „Bicykl – Święto Rowerów”
Koszt: 100 000,00 zł
Lokalizacja: Teren nad rzeką Wieprzą, na końcu bulwaru naprzeciwko wejścia do nowej mariny – własność miasta Darłowa
Projekt zakłada ustawienie w przestrzeni miejskiej rzeźby roweru/bicykla – nowego atrakcyjnego punktu na turystycznym szlaku Darłowa. Mała rzeźba rowerowa da poczucie, że nasze miasto staje się coraz piękniejsze. Umieszczenie rzeźby bicykla tzw. małej architektury wpłynie na większe poczucie estetyki, zachęci mieszkańców do spojrzenia na rower jako ciekawy obiekt komunikacji. Ponadto taka rzeźba roweru mogłaby podkreślić jego rangę oraz przyczynić się do zorganizowania cyklicznej imprezy „Święta rowerów” – gdzie miłośnicy dwóch kółek z całej Polski, Europy mogliby się spotkać.
Projekt społeczny: „Miau! Hau! Daj głos!”
Koszt: 10 000,00 zł
Lokalizacja: Teren miasta Darłowa
Projekt zakłada ograniczenie nad populacji kotów wolno żyjących i bezdomnych na terenie miasta Darłowo, a także zapewnienie sterylizacji lub kastracji psom bezdomnym, wałęsającym się na terenie miasta. Cel projektu jest istotnie ważny, mając na uwadze poprawę komfortu życia zwierząt bezpańskich, bezdomnych.
Projekt inwestycyjny: „Aktywne przejście dla pieszych”
Koszt: 100 000,00 zł
Lokalizacja: ul. Królowej Jadwigi, dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. H. Wieniawskiego, dz. 21/5 obr. 13.
Aktywne przejście dla pieszych to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Ma ono na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się on na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Projekt zakłada montaż systemu aktywnego przejścia na jednym niebezpiecznym przejściu oraz montaż aktywnego doświetlenia LED na drugim niebezpiecznym przejściu. Przejście posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, punktowe elementy odblaskowe, lampy wczesnego ostrzegania umieszczone nad znakiem drogowym D-6 oraz doświetlenia LED.
Projekt społeczny: „Czytniki i czytaki dla Darłowian”
Koszt: 10 000,00 zł
Lokalizacja: Miejska Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie, ul. Wieniawskiego 19 c, 76- 150 Darłowo
Projekt polega na zwiększeniu dostępności oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłowie dla osób słabowidzących, niewidomych, osób z niepełnosprawnościami oraz osób chcących korzystać z urządzeń mobilnych, zainteresowanych czytaniem ebooków lub słuchaniem audiobooków. Realizacja projektu pozwoli wzbogacić ofertę biblioteki i skierować ją do różnych grup odbiorców. W ramach projektu zostaną zakupione czytniki książek elektronicznych oraz czytaki, czyli cyfrowe odtwarzacze książek mówionych. Zakupione czytniki i czytaki będą wypożyczane bezpłatnie mieszkańcom Darłowa na podstawie regulaminu wypożyczania.
Projekt społeczny: „Graffiti Jam – Darłowo 2022”
Koszt: 10 000,00 zł
Lokalizacja: Betonowa ściana wzmacniająca wydmy zlokalizowana w Darłówku Zachodnim przy tzw. hydrobudowie – własność miasta
Impreza Graffiti Jam to wydarzenie zrzeszające profesjonalnych artystów ulicznej sztuki malunku. Głównym zadaniem projektu jest poprawa miejskiej estetyki i krajobrazu poprzez pomalowanie szpecącego betonowego muru zlokalizowanego przy głównym wejściu na plażę w Darłówku Zachodnim (teren tzw. hydrobudowy). Projekt kierowany jest zarówno do mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto.