Plakat procesji Pokutno-Błagalnej w Darłowie nad rzeką
Tsunami w Darłowie. To już 525 lat
„Ósmego dnia po Narodzinach Maryi, roku 1497, w piątek w południe, zerwał się sztorm z północnego-zachodu i trwał do późnego wieczora wywołując powódź. W Darłówku zostały całkowicie zniszczone nabrzeża portowe, paraliżując na długi czas handel (…) Prawie wszystkie domy zostały rozmyte, wszystko bydło potonęło (…) Cztery cumujące w porcie statki, w tym duży +Kreyer+ zostały wyrzucone na ląd (…) jeden aż w pobliżu kaplicy Św. Gertrudy. W klasztorze woda stała w krużgankach i w kościele do wysokości ołtarzy”.
Tak w swych kronikach rozpisywał się mnich z klasztoru kartuzów. Ta historia wydarzyła się naprawdę, a darłowskie „tsunami”, razem ze swą niszczycielską mocą i towarzyszącym dla tej fali charakterystycznym dźwiękiem przybrało miano „Niedźwiedzia Morskiego”.
Od 525 lat parafie i władze miasta z burmistrzem na czele co roku organizują niezwykłą procesję pokutno- błagalną, w której składają w modlitwie prośbę, aby ta historia więcej się nie powtórzyła.
Już 14 września (środa) zapraszamy mieszkańców, turystów i przyjaciół Królewskiego Miasta na to ważne dla dziejów miasta wydarzenie. Tradycyjną procesję rozpoczniemy o godz. 18.00 intencją złożoną przed ołtarzem w kościele Mariackim, a następnie ruszymy ulicami miasta, aby przejść do kościoła Św. Gertrudy, w której to kaplicy odbędzie się Msza Święta. Po nabożeństwie zapraszamy do miejsca, w którym rzeczona historia odcisnęła swoje piętno wyrzucając u podnóża góry Kopa statek. W Parku Króla Eryka przy fontannie i akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Sławna zostanie symbolicznie odczytana kronika mnicha, a uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkę tego niezwykłego w historii Darłowa dnia.
Zapraszamy.
14 września (środa) – godz. 18.00 / Kościół NMP w Darłowie
Trasa: Kościół NMP w Darłowie, ul. Wenedów, ul. Kowalska, ul. Krótka, ul. Zamkowa, ul. Morska,
ul. Powstańców Warszawskich, ul. Św. Gertrudy, Kościół Św. Gertrudy (Msza Święta) – Park Króla Eryka (po nabożeństwie).