wydarzenie fb bogna tyrmanda
Tyrmand i Bogna – spotkanie z Bogną (Krystyną Okólską) i Michałem Wójcikiem i inne Lolo-wątki
13 lipca 2024 roku o godz. 11.30 zapraszamy na spotkanie z Krystyną Okólską (Bogną) i Michałem Wójcikiem – autorami książki „Bogna Tyrmanda. Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza”.
W tym spotkaniu istotne są trzy osoby:
Leopold Tyrmand (Lolek, Poldek, Lolo), patron Darłowskiego Ośrodka Kultury – organizatora Festiwalu, urodził się w 1920 roku w Warszawie – jest zatem z pokolenia Kolumbów. Marcel Woźniak w książkach „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” i „Leopold Tyrmand. Pisarz o białych oczach” udowadnia, że życiorys pisarza świetnie nadawałby się na scenariusz pełnometrażowego filmu. Tyrmand cudem przeżył wojnę, niejednokrotnie znajdował się o włos od śmierci. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie pracował jako dziennikarz. Odmawiał współpracy z władzą i w sposób ostentacyjny manifestował swoje krytyczne poglądy. W 1954 roku zaczął notować swoje przemyślenia: „Dziennik 1954” obejmuje 3 miesiące (od 1 stycznia do 2 kwietnia). To właśnie w nim Tyrmand opisuje swój romans z „polską Lolitą”, na kartach dziennika przedstawioną jako Bogna.
Michał Wójcik: dziennikarz i historyk, scenarzysta programów i filmów historycznych. Współpracował z History, Discovery Historia i Canal+. Współautor wywiadów rzek z bohaterami drugiej wojny światowej: Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem, członkami warszawskiego Kedywu, oraz Lucjanem Wiśniewskim, oficjalnym likwidatorem wrogów Państwa Podziemnego. Monografia „Treblinka’43” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2018 r. i została przetłumaczona na kilka języków. Jego najnowsza książka „Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem” została wydana w maju 2024 roku. Po prostu niesamowicie ten człowiek opowiada o historii!
Krystyna Okólska: pierwowzór Bogny z „Dziennika 1954” Tyrmanda. Odnalazł ją Michał Wójcik, któremu postanowiła powierzyć swoją opowieść o związku pisarza i młodej dziewczyny dziejącym się w Warszawie pierwszego powojennego dziesięciolecia.
„Spróbujmy opisać Bognę. Nie będzie to łatwe, jako że Bogna to raczej zwarta całość, bez twórczych sprzeczności. To nawet, co w niej przejrzyście pospolite, śmieszne i niegodne uwagi, w sumie składa się na jakąś inność, nawet oryginalność, nawet styl, trochę zadziwiający u takiego szczyla. Bogny nie sposób omieść spojrzeniem, pominąć, nie zauważyć: jest narysowana i pokryta kolorem, wypełnia sobą chwilę lub rzeczywistość, zajmuje miejsce w przestrzeni z jakimś wizualnym hałasem…”
„Wyglądała ślicznie: wysoka, smukła, ciemna, bez krzty chemii na cienko skrojonej twarzy, włos w kurtynę, koloryt i pełnia ramion i piersi jak z Ingresa lub choćby Czachórskiego, suknia prosta z ciemnozielonej tafty, czarne baleryny. I ustylizowana odpowiednio na nieśmiałość pensjonarki, co to już wie, co w niej siedzi, ale jakoby nie wie, co z tym zrobić. Bezbłędna stylizacja.
Starsze panie uwielbiają natychmiast poradzić, podzielić się tym, co wiedzą i co już samemu nie wychodzi. Panom pocą się ręce. Idąc otwierała szpaler spojrzeń, i ja to lubię. Jacyś faceci dopiero co z Francji jęknęli, że niby się znają: “Juliette Greco!”, ale to pudło, bo Bogna lepsza. […]
Była grzeczna, nieśmiała, oddana, czyli taka, o jakiej wiedziała, że ja chcę, aby była. Na pokaz? Taktyka? Chyba nie. […] Czy mogłem być obojętny wobec jej sukcesu, który był moim sukcesem? To trudniej. Nigdy nie wstydziłem się próżności, ani przed innymi, ani przed sobą. Słyszałem: <Jaka wspaniała dziewczyna. Jak on to robi? Przy swoim wzroście, braku pieniędzy i perspektyw?> Za to należała się Bognie wdzięczność…”
(Opis z balu sylwestrowego, „Dziennik 1954”)
Zapraszamy 13 lipca, g. 11.30 do małej hali festiwalowej.
Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.
Fot. Mateusz Skwarczek
_____________________________________________
Nie jest to jedyny Lolo-wątek podczas tegorocznego Festiwalu Media i Sztuka. 13 lipca o godzinie 16.00 zapraszamy na spacer śladami Tyrmanda. Na literacki szlak turystyczny, wyznaczony książką „Siedem dalekich rejsów”, zabierze nas radna Rady Miejskiej, przewodniczka turystyczna i inicjatorka powstania w Darłowie ławeczki Leopolda Tyrmanda – Krystyna Różańska.
Miejsce spotkania: Rynek w Darłowie – Plac Tadeusza Kościuszki, przy Rybaku).
_____________________________________________
- Darłowo
- Leopold Tyrmand
- Siedem dalekich rejsów
- Krystyny mają moc
- Historia mówi się
- Zadawaj pytania
lubiędarłowo
_____________________________________________
Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.
Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO
Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie
Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027
Znajdziesz nas na:
Facebook:
Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie
Miasto Darłowo
@funduszeeuropejskie
@pomzachodnie
@pomorzezachodnienews
#misdarlowo
#lubiedarlowo
#funduszeeuropejskie
#pomorzezachodnie