Ukazał się Darłowski Zeszyt Muzealny
Kilka dni temu ukazał się drukiem kolejny numer Darłowskich Zeszytów Muzealnych. Trzeci numer DZM, podobnie jak poprzednie poświęcony jest darłowskiemu muzealnictwu oraz historii naszego miasta i regionu. Numer rozpoczyna komunikat Jacka Borkowskiego o odnalezieniu zakopanej granitowej płyty z 10 nazwiskami mieszkańców Darłowa i Ruska które zginęły lub zaginęły w czasie I wojny światowej. Tablicę wykopano podczas prac na Placu króla Eryka.
W tekście dyrektora Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich Konstantego Kontowskiego noszącego tytuł „Dary, przekazy, zakupy. Nabytki muzeum w Darłowie” autor pisze ciekawie o ważniejszych darach i nabytkach na przestrzeni od momentu powstania Muzeum po chwilę obecną oraz o okolicznościach w jakich się to odbywało.
Leszek Walkiewicz przedstawił obszerny artykuł ukazując mało znane burzliwe losy Księstwa Darłowskiego ze stolicą w Darłowie. Księstwo istniało w latach 1569-1625. Władali nim kolejno książęta: Barnim X Młodszy, Kazimierz VII, Bogusław XIII, Jerzy II, Ulryk darłowski i Bogusław XIV. Księstwo Darłowskie biło przez pewien czas w miejscowej mennicy unikalne srebrne monety.
Tekst Jana Sroki prezentuje szczególny rodzaj twórczości, jaką uprawiał w latach 20. XX wieku podczas wakacyjnych pobytów w Jarosławcu, znany niemiecki ekspresjonista, współtwórca grupy „Die Brücke” (Most) i prof. Berlińskiej ASP Karl Schmidt-Rottluff. Były to własnoręcznie malowane i rysowane barwne pocztówki z własnym stemplem wysyłane do przyjaciół i znajomych. Bardzo często znajdowały się na nich motywy kapiących się kobiet, akty, wypoczywający letnicy oraz martwe natury i krajobrazy jarosławieckie, pisze we wstępie do DZM jego pomysłodawca i redaktor Konstanty Kontowski.
Zagadnieniem ratownictwa morskiego i powstaniem w Darłówku pierwszej stacji ratownictwa brzegowego zajął się Waldemar Parus. Autor prześledził działalność darłowskiej stacji ratownictwa od jej początków w roku 1865 do czasów współczesnych.
Ewelina Trzeciak przybliżyła nam początki i uroki morskich kąpieli i zdrowotne walory nadmorskich kąpielisk. Darłowo ma w tym zakresie szczególne zasługi, gdyż tutaj powstał na początku XIX wieku pierwszy nad południowym Bałtykiem dom kąpielowy z podgrzewaną wodą morską.
Renata Potomska zamieściła tekst o powojennym osadnictwie na przykładzie Darłowa i okolic oraz o powstaniu Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej. Publikacje zamyka tekst Iwony Sławińskiej byłej mieszkanki Darłowa, która wspomina powojenne lata w Darłowie i jego związkach z masonerią. Z aktualnym i poprzednimi numerami Darłowskich Zeszytów Muzealnych można zapoznać się w bibliotece Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.
Leszek Walkiewicz