Odbicie ludzi w oknie z widokiem na plażę
W Darłowie odbyła się konferencja nt. senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej
W sali z widokiem na morze odbyła się 2 sierpnia w Darłowie konferencja z udziałem parlamentarzystów i samorządowców gmin nadmorskich poświęcona przedłożonemu w izbie wyższej przez grupę senatorów projektowi ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Celem ustawy jest zapewnienie gminom nadmorskim znajdującym się w obszarze pasa nadbrzeżnego szerszego wpływu na sposób gospodarowania pasem technicznym, w obrębie którego znajdują się plaże. W związku z tym niniejszy projekt stwarza podstawę prawną do wykorzystywania przez gminę pasa technicznego znajdującego się w granicach tej gminy, dla celów rekreacyjnych, turystycznych, sportowych oraz kulturalnych, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. O zamiarze skorzystania z ww. uprawnienia gmina będzie obowiązana zawiadomić właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego, który będzie mógł wyrazić – w drodze decyzji administracyjnej – sprzeciw co do rodzaju, miejsca, okresu lub sposobu wykorzystania pasa technicznego.
2 sierpnia w hotelu Apollo odbyła się robocza konsultacja parlamentarzystów – na czele z senatorem Stanisławem Gawłowskim, współautorem omawianego projektu ustawy, z samorządowcami. Włodarze Łeby – burmistrz Andrzej Strzechmiński, Ustronia Morskiego – wójt Bernadeta Borkowska i Darłowa – sekretarz miasta Tomasz Bobin (były dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku) podzielili się swoimi doświadczeniami, przez co nadali przepisom zawartym w omawianym projekcie praktyczny wymiar ich zastosowania z perspektywy reprezentowanych przez siebie gmin. Głos samorządowców został uważnie wysłuchany przez posłów Marka Hoka i Kazimierza Plocke oraz senatorów Janusza Gromka, Stanisława Gawłowskiego. W spotkaniu uczestniczyła także przedstawicielka Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Projektowana regulacja, zwiększając wpływ organów gminy na wykorzystanie pasa technicznego, ma umożliwić efektywne gospodarowanie obszarem o szczególnych walorach turystycznych i krajoznawczych, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad służących ochronie wybrzeża morskiego.
Projekt ustawy stwarza podstawę prawną do wykorzystywania przez gminę pasa technicznego znajdującego się w granicach tej gminy, dla celów turystycznych, sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych, z zachowaniem wymogów ochrony środowiska i bezpieczeństwa.
Przebieg procesu legislacyjnego projektu ustawy można śledzić na oficjalnych stronach Senatu RP: www.senat.gov.pl/prace/proces-legislacyjny-w-senacie/inicjatywy-ustawodawcze/inicjatywa,178.html
Planowane są następne spotkania konsultacyjne – w szerszym gronie – w ramach istniejącej od kilkunastu miesięcy nieformalnej Koalicji Nadmorskiej, zrzeszającej wójtów, burmistrzów i prezydentów gmin szczególnie zainteresowanych przedmiotem zmian senackiego projektu nowelizacji.