wydarzenie fb niedenthal
Zawód fotograf – spotkanie z Chrisem Niedenthalem
14 lipca 2024 roku o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem. Co oczywiste – w tle rozmowy – pokaz slajdów artysty.
W wieku 11 lat, za dobrze zdany egzamin, dostał od rodziców swój pierwszy aparat fotograficzny. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. W latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich pism jak „Newsweek”, „Time” czy „Der Spiegel”. Na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku w 1980 roku, fotografowany z ukrycia stan wojenny (14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”) oraz upadek muru berlińskiego. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za zdjęcie portretowe Jánosa Kádára.
Był autorem kilku bardzo ważnych społecznie projektów: „Tabu. Portrety nieportretowanych” i „PracujeMy” – o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W 2001 roku wspólnie z Tadeuszem Rolke zrealizowali wystawę „Sąsiadka” (o relacjach polsko-żydowskich i tolerancji wobec „obcych”), która została pokazana w Zachęcie. W lutym 2008 zaprezentował wystawę „Listy do syna” – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa.
W Polsce ukazało się kilka albumów z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska Stanu Wojennego”, „Wybrane fotografie 1973 – 1989”, „1989. Rok nadziei”, „Stan wojenny”. W 2011 roku ukazała się jego autobiografia pt. „Zawód: Fotograf”, a w 2020 – część druga – „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”. W 2023 w roku światło dzienne ujrzały „Notatki z Warszawy” – opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność. Historyczny fotoreportaż z codzienności.
Ikona. Legenda. Po wielokroć pierwszy. Zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego. Jan Długosz fotografii (cyt. za Tomaszem Raczkiem).
„Ten zawód to jest w pewnym sensie misja. Skoro tyle fotografowałem tej naszej historii, przez lata, to uważam, ze nie mogę przestać, muszę udokumentować ten stan, w który popadliśmy teraz. W dawnej Polsce robiłem to dla bardzo ważnych pism światowych, teraz robię to dla siebie.” (Chris Niedenthal)
„Zdjęcia Chrisa Niedenthala to mistrzostwo bliskości, dlatego zostają w głowie na długo, jak fotografie z rodzinnego albumu. Ale historie tych zdjęć to jak ekscytujące zaglądanie za rodzinne kulisy, w których czai się całe życie: dramat, żart i groteska.” (Ewa Winnicka)
„Chris Niedenthal od kilkudziesięciu lat jest z aparatem wszędzie tam, gdzie dzieje się historia. Tak było w zgrzebnym PRL-u i tak jest teraz, gdy obywatele bronią sądów, tłumy osób LGBT+ idą w marszu równości, a gniewne dziewczyny zakładają stroje podręcznych z Gileadu, by protestować przeciwko rządom fundamentalistów. I nawet kiedy Niedenthal pisze książkę o swoim niezwykłym życiu fotoreportera, to zawsze najważniejsze są te zdjęcia. Każde z nich jest jak opowieść o czasach i towarzyszących im emocjach. Każde to historia.” (Cezary Łazarewicz)
Zapraszamy 14 lipca, g. 18.30 do hali festiwalowej.
Spotkanie poprowadzi Cezary Łazarewicz.
Zawód: Fotograf
Domofon to klęska dla fotografa
Na Stocznię wszedłem fortelem
Pięknie było na to patrzeć
Zadawaj pytania
lubiędarłowo
_____________________________________________
Wstęp wolny.
Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.
Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO
Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie
Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027
Znajdziesz nas na:
Facebook:
Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie
Miasto Darłowo
@funduszeeuropejskie
@pomzachodnie
@pomorzezachodnienews
#misdarlowo
#lubiedarlowo
#funduszeeuropejskie
#pomorzezachodnie
UWAGA: podpis pod zdjęciem:
fot. Brtek Maciejeawski